avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate valirox

Activitate valirox

Multumesc pentru raspuns, la dezbaterea succesiuni mama vroia sa renunt eu in favoarea ei, dar notara a spus ca nu pot renunta copiii. In cazul acesta procentul lor ar reveni rudelor defunctului (a lui tata). Atunci mama a renuntat in favoarea mea eu fiind declarata unic mostenitor, dar acum la masa succesorala mama refuza sa imi dea contractul pe acel imobil, pe motiv ca tata nu are dreptul acolo.
Daca se face masa succesorala dupa tata, fara sa bag partea lui tata din acel imobil ce se va intampla? Mama ar vrea sa se casatoreasca acum cu acel concubin si banuiesc ca ar avea si el dreptul atunci la un procent din el.
Buna ziua,
Am o problema mai delicata pe care nu stiu cum sa o rezolv, daca ma puteti ajuta:

Tatal meu a fost casatorit, dar in fapt despartit de mama mea el fiind ingrijit de mine din 1995 pana in noiembrie 2008 cand a decedat. Tata era handicapat gr 1 cu insotitor, fiind nevazator si paralizat.
Mama a dobandit un imobil (ap cu 2 camere, in provincie) de la bunica mea (mama ei),prin vanzare cumparare in 2004 cand tata era in ingrijirea mea. Mama din 1992 are un concubin cu care este si in ziua de azi, la care am inteles ca ia facut acte viagera pe acest imobil . In urma succesiuni lui tata eu devin unic mostenitor prin renuntarea la mostenire a mamei.
Intrebarea mea este: Tata avea dreptul la acel imobil fiind dobandit in timpul casatoriei (trebuie trecut la masa succesorala??)
Mama avea cum sa faca concubinului .... viagera (nu stiu exact cum se numeste, stiu doar ca eu nu am voie sa il dau afara din casa cat traieste) atata timp cat era casatorita cu tata la acea data, iar imobilul a fost cumparat (contract de vanzare-cumparare) in timpul casatoriei lui, fara a avea acordul lui in acest sens ?

Sper ca m-am facut inteleasa cu situatia mea si va multumesc anticipat.