avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1907 soluții astăzi
Forum Activitate puilnk

Activitate puilnk

In procura speciala pe care i-am lasat-o mamei, eu am declarat: 'Recunosc prin prezenta ca, azi data autentificarii prezentului inscris, am incasat de la mandatara mea suma de xxxxx lei, reprezentand sulta pentru partajarea apartamentului'. Deci, practic, eu am incasat sulta.
Buna ziua,
Tatal meu a decedat de curand, eu fiind unicul fiu mostenitor. Tatal meu a avut un apartament detinut impreuna cu mama mea, ambii fiind trecuti pe contractul de vanzare-cumparare. Parintii mei au divortat inainte de moartea tatalui si nu s-a facut partaj. Mamei ii revine 50% din apartament (fiind trecuta pe contractul de vanzare-cumparare) iar mie 50% ca fiu mostenitor. Pentru dezbaterea succesiunii, i-am facut procura mamei sa se ocupe de semnarea actelor, eu nu avand positibilitatea sa fiu in tara la pronuntarea succesiunii. Am facut greseala de a trece in procura faptul ca am primit sulta din partea mamei si astfel ea poate sa isi treaca apartamentul doar pe numele ei. Exista vreo posibilitate legala de a restitui sulta mamei?
Astept un raspuns rapid.
Va multumesc frumos!