avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate pipipo

Activitate pipipo

Răspuns la discuția Acte de stare civila
Va explic: pentru completarea dosarului de naturalizare, imi este cerut originalul certificatului de casatorie; ori acest act a fost oprit la dosar in momentul pronuntarii divortului. Cererea este deci de a depune un original al certificatului de casatorie cu mentiunea divortat. Hotararea de divort nu e suficienta . Nu stiu unde ar trebui sa ma adresez , care e procedura ce trebuie urmata si cam cat timp dureaza eliberarea acestui act. Idem pentru certificatul de nastere: mi s-a spus ca mentiunea divortat ar trebui sa apara pe certificatul de nastere.
Multumesc pentru raspunsul Dv-stra
Buna seara,
Care e procedura pentru obtinerea unui original al certificatului de casatorie cu mentiunea divortat? Unde ma pot adresa? De cat timp (aproximativ) e necesar pentru eliberarea acestui act? In mod normal ar fi trebuit sa fiu in posesia acestui act ( 5 ani de la divort).
Aceleasi intrebari pentru obtinerea certificatul de nastere cu mentiunea "divortat". Unde trebuie cerut? Ce documente sunt necesare pentru eliberarea acestuia?
Certificatul de nastere cu mentiunea "divortat" poate inlocui certificatul de casatorie in dosarul pentru obtinerea cetateniei? Care e motivul pentru care certificatul de casatorie in original e cerut la dosar, desi hotararea de divort a fost pronuntata si e definitiva? In mod normal acesta ramane la dosarul de divort. Este posibil ca avocatul care a pledat divortul sa nu fi trimis dosarul la primaria orasului natal pentru mentionare in certificatul de nastere?
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile Dv-stra
Catalina