avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate lianna_126

Activitate lianna_126

Buna ziua,
Situatia mea este. firma afost infiintata in 6 ian 2009 cu cod caen :7729,7311,5621,4799. Nu avem inca activitate , vom avea in trimestrul al 2 lea ( aprilie , mai) .Mai exact vom organiza cursurile festive la liceu si facultate si anume
-inchiriem costumele de absolvire( toca + roba)=7729,
-filmare video si foto + cd( colaborare cu o persoana autorizata pe baza de contract ), = ???
-asiguram coktail party ( sampanie, fursecuri , suc),=5621
- oferim cadou( esarfa, pixuri,diplome)=4799
Vreau sa-mi spuneti va rog frumos
1.daca ne incadram la aceste coduri .
2.bunurile inchiriate ( costumele ptr studenti) sunt cusute inainte de deschiderea firmei si nu sunt acte pe ele.Nu dorim trecerea lor la cheltuieli doar sa stim daca pot fi folosite in cadrul caen 7729.Daca nu, cum ar trebui sa justificam provenienta lor?
3.Ce tip de contract se stabileste cu o persoana fizica neautorizata pt timpul de 2 ore pe saptamana ,unde si cu cat timp inainte de inceperea activitatii se depune acest contract.
Va rog tare mult sa-mi raspundeti daca se poate separat pe aceste 3 puncte ca sa inteleg bine ce am de facut.
Multumesc mult,
tot nu am inteles.. cate ore minin pe luna trebuie sa platesc contabilul in lunile in care firma nu are activitate, respectiv lunile trimestrului I. III si IV? Ce bilant face el ptr trimestrul III si IV daca nu am activitate?
Buna ziua,
Situatia firmei mele este mai deosebita.este infiintata la 6 ian.2009 si va avea activitate doar in mai -iunie deoarece se ocupa cu organizarea cursurilor festive ale studentilor.Este un srl .cu asociat unic adica eu cu impozit pe profit si neplatitoare de tva.Am inteles din forum ca trebuie bilant chiar in trimestrele I-III-IV cand nu voi avea activitate.Intrebarea mea este pentru cate ore pe luna trebuie sa angajez eu contabilul tinand cont ca isi desfasoara activitatea doar cateva ore pe trimestru cand face bilantul .Si cat ar trebui sa-l platesc pe trimestru? sau pe luna?
multumesc mult.
Situatia mea este urmatoarea.Firma mea infiintata pe 6 ianuarie 2009 se ocupa cu organizarea cursurilor festive ale studentilor deci va avea activitate doar in semestrul al 2 lea respectiv in lunile mai-iunie.Cat voi declara eu impozitul pe celelate trimestre daca nu am activitate , ce declaratii trebuie sa completez si cand pentru fiecare trimestru in parte?
va multumesc mult.