avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit numai un trimestru?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit numai un trimestru?

Situatia mea este urmatoarea.Firma mea infiintata pe 6 ianuarie 2009 se ocupa cu organizarea cursurilor festive ale studentilor deci va avea activitate doar in semestrul al 2 lea respectiv in lunile mai-iunie.Cat voi declara eu impozitul pe celelate trimestre daca nu am activitate , ce declaratii trebuie sa completez si cand pentru fiecare trimestru in parte?
va multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 19:33, 26 Februarie 2009
Aveti obligatia declararii impozitului pe profit trimestrial, prin declaratia 100 .Chiar daca impozitul in trimestru este 0 tot aveti obligatia depunerii declaratiei.
De asemenea trebuie sa depuneti situatiile financiare pentru semestru 1 si apoi situatiile financiare la sfarsitul anului.
In termen de 30 de zile de la infiintare - vectorul fiscal;
Trimestrial (pana pe 25 ale lunii urmatoare trimestrului: 25.04., 25.07., 25.10., si dupa caz, 25.01.2010), declaratia 100;
Daca sunteti platitor de TVA (declarat):
Trimestrial (aceleasi termene ca declaratia 100), declaratia 300;
Pana pe 25.07.2009 si pana pe 27.01.2010 - declaratia 394;
Pana pe 28.02.2010 - declaratia 392 (A sau B depinde unde va incadrati);
Pana pe 31.01.2010 - declaratie privind cifra de afaceri realizata in anul precedent;
Daca faceti angajari in perioada mai-iunie:
In termen de 30 de zile de la prima angajare - vectorul fiscal pentru luarea in evidenta ca platitor de impozit pe salarii
In termen de 30 de zile de la desfacerea contractului de munca al ultimului salariat - vectorul fiscal pentru scoaterea din evidenta ca platitor de impozit pe salarii
In perioada in care aveti angajati, daca sunteti platitor de impozit pe profit, declaratia 100 va fi depusa lunar.
Pana pe 15.08.2009 (cel putin acesta a fost termenul anul trecut) - bilantul pe primul semestru 2009.
Pana pe 15.02.2010 (sau dupa caz 15.04.2010), declaratia 101;
In termen de 150 de zile de la incheierea exercitiului financiar (aproximativ 29.05.2010) depunerea situatiilor financiare aferente anului 2009.

Asta pe scurt si doar in relatia cu Administratia Financiara. dar mai sunt si altele...#-o:">

Codul de procedura fiscala - art. 81

(1) Declaraţia fiscală se depune de către persoanele obligate potrivit Codului fiscal, la termenele stabilite de acesta.
(2) În cazul în care Codul fiscal nu prevede, Ministerul Economiei şi Finanţelor va stabili termenul de depunere a declaraţiei fiscale.
(3) Obligaţia de a depune declaraţia fiscală se menţine şi în cazurile în care:
a) a fost efectuată plata obligaţiei fiscale;
b) obligaţia fiscală respectivă este scutită la plată, conform reglementărilor legale;
c) organul fiscal a stabilit din oficiu baza de impunere şi obligaţia fiscală;
d) pentru obligaţia fiscală nu rezultă, în perioada de raportare, sume de plată, dar există obligaţia declarativă, conform legii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce fel de decont tva - trimestrial sau lunar miraj miraj la o societate am achizitii intracomunitare in luna mai 2009, declaram tva trimestrial am depua decl 092 cum depun declaratia 300 - trimestrial ... (vezi toată discuția)
Plafon de trecere de la impozit pe profit trimestrial la lunar dutescu maria dutescu maria Buna ziua am un srl infiintat in oct. 2012 care s-a declarat platitor de impozit pe profit trimestrial. Are CA. in oct.2012 de 108 105lei plus in nov 2012 50 ... (vezi toată discuția)
Impozit trimestru 4 nicoleta_stan nicoleta_stan cum ar fi mai bine sa fie complectata declaratia la impozit aferent trimestrului 4 2009, care se depune pana in 25 ianuarie 2010 se poate cu zero sau trebuie ... (vezi toată discuția)