Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit numai un trimestru?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit numai un trimestru?

Situatia mea este urmatoarea.Firma mea infiintata pe 6 ianuarie 2009 se ocupa cu organizarea cursurilor festive ale studentilor deci va avea activitate doar in semestrul al 2 lea respectiv in lunile mai-iunie.Cat voi declara eu impozitul pe celelate trimestre daca nu am activitate , ce declaratii trebuie sa completez si cand pentru fiecare trimestru in parte?
va multumesc mult.
Aveti obligatia declararii impozitului pe profit trimestrial, prin declaratia 100 .Chiar daca impozitul in trimestru este 0 tot aveti obligatia depunerii declaratiei.
De asemenea trebuie sa depuneti situatiile financiare pentru semestru 1 si apoi situatiile financiare la sfarsitul anului.
In termen de 30 de zile de la infiintare - vectorul fiscal;
Trimestrial (pana pe 25 ale lunii urmatoare trimestrului: 25.04., 25.07., 25.10., si dupa caz, 25.01.2010), declaratia 100;
Daca sunteti platitor de TVA (declarat):
Trimestrial (aceleasi termene ca declaratia 100), declaratia 300;
Pana pe 25.07.2009 si pana pe 27.01.2010 - declaratia 394;
Pana pe 28.02.2010 - declaratia 392 (A sau B depinde unde va incadrati);
Pana pe 31.01.2010 - declaratie privind cifra de afaceri realizata in anul precedent;
Daca faceti angajari in perioada mai-iunie:
In termen de 30 de zile de la prima angajare - vectorul fiscal pentru luarea in evidenta ca platitor de impozit pe salarii
In termen de 30 de zile de la desfacerea contractului de munca al ultimului salariat - vectorul fiscal pentru scoaterea din evidenta ca platitor de impozit pe salarii
In perioada in care aveti angajati, daca sunteti platitor de impozit pe profit, declaratia 100 va fi depusa lunar.
Pana pe 15.08.2009 (cel putin acesta a fost termenul anul trecut) - bilantul pe primul semestru 2009.
Pana pe 15.02.2010 (sau dupa caz 15.04.2010), declaratia 101;
In termen de 150 de zile de la incheierea exercitiului financiar (aproximativ 29.05.2010) depunerea situatiilor financiare aferente anului 2009.

Asta pe scurt si doar in relatia cu Administratia Financiara. dar mai sunt si altele...#-o:">

Codul de procedura fiscala - art. 81

(1) Declaraţia fiscală se depune de către persoanele obligate potrivit Codului fiscal, la termenele stabilite de acesta.
(2) În cazul în care Codul fiscal nu prevede, Ministerul Economiei şi Finanţelor va stabili termenul de depunere a declaraţiei fiscale.
(3) Obligaţia de a depune declaraţia fiscală se menţine şi în cazurile în care:
a) a fost efectuată plata obligaţiei fiscale;
b) obligaţia fiscală respectivă este scutită la plată, conform reglementărilor legale;
c) organul fiscal a stabilit din oficiu baza de impunere şi obligaţia fiscală;
d) pentru obligaţia fiscală nu rezultă, în perioada de raportare, sume de plată, dar există obligaţia declarativă, conform legii.