Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit plafon de trecere de la impozit pe profit trimestrial ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

plafon de trecere de la impozit pe profit trimestrial la lunar

Buna ziua am un srl infiintat in oct. 2012 care s-a declarat platitor de impozit pe profit trimestrial. Are CA. in oct.2012 de 108 105lei plus in nov 2012 50 000 deci rezulta C.A. = 158105 lei, in acest caz cand devine platitor de impozit pe profit lunar.
Cand depune 010 pentru schimbare?
Va multumesc!
Impozitul pe profit, se declara si se vireaza trimestrial , cu unele exceptii , cand contribuabilii au obligaţia de a declara şi plăti impozitul pe profit, anual.
Codul fiscal, la art. 34 alin 2 spune urmatoarele: " Începând cu data de 1 ianuarie 2013, contribuabilii, alţii decât cei prevăzuţi la alin. (4) şi (5), pot opta pentru declararea şi plata impozitului pe profit anual, cu plăţi anticipate, efectuate trimestrial. Termenul până la care se efectuează plata impozitului anual este termenul de depunere a declaraţiei privind impozitul pe profit, prevăzut la art. 35"
Deci plata se face tot trimestrial. In nici o situatie, impozitul pe profit nu se plateste lunar.
Multumesc mult pentru promtitudine, dar mai intreb o data:
declaratia 100 o depun tot trimestrial si nu trebuie sa depun 010 pentru shimbare din trimestru in luna?
Multumesc!
Termenul de depunere pentru declaratia 100 este tot trimestrial(pentru declararea impozitului pe profit), pana pe 25 a primei luni de la incheierea trimestrului si nu mai e nevoie sa modificati ceva la vectorul fiscal prin declaratia 010.
george-neagu, moderator
Va multumesc foarte mult!!!