Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 094
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 094

Am fost plătitor de TVA luna în anul 2012, cifra de afacere pentru anul 2012 este 160.213,00 lei , ce declarație depun în ianuarie 2013, dec. 010, 094 sau nu depun nimic, cum anunț ca voi deveni plătitor de TVA trimestrial ( nu am depășit 100.000 Euro) Va mulțumesc.
cu teremen la 25.01.2013 se depune declaratia 094 si cu termen la 30.01.201 se depune declaratia 010 prin care modificati vectorul fiscal cu trecerea de la tva lunar la tva trimestrial.
Daca in 2012 perioada fiscala a tva a fost luna, pt trecerea in 2013 la perioada fiscala trimestru se depune numai declaratia 010 pina in 30.01.2013.

Declaratia 094 o depun cei care au avut perioada fiscal trimestru si nu au depasit CA de 100000 euro si nu au avut achizitii intracomunitare in anul precedent.
In opinia mea, depunerea declaratiei 010 ar trebui facuta pana pe 25 potrivit art.156^1, alineatul 6 din Codul fiscal care precizeaza:
"Persoana impozabilă care, potrivit alin. (2) şi (5), are obligaţia depunerii deconturilor trimestriale trebuie să depună la organele fiscale competente, până la data de 25 ianuarie inclusiv, o declaraţie de menţiuni în care să înscrie cifra de afaceri din anul precedent şi o menţiune referitoare la faptul că nu a efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri în anul precedent."
CONTABIUM, Contabil
31 ianuarie este ultima zi pentru:

- depunerea formularului 010 de către
....
- persoanele impozabile care, în anul fiscal 2012, au avut obligaţi declarative lunare la TVA, dar au realizat în cursul anului 2012 o cifra de afaceri din operaţiuni taxabile şi/sau scutite cu drept de deducere de până la 100.000 de euro şi care că nu au efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri în anul 2012, în vederea înregistrării în vectorul fiscal, pentru anul fiscal 2012, a obligaţiei declarative trimestriale; [art. 1561 Cod fiscal şi art. 77 alin (1) Cod procedura fiscală, OMEF nr. 2706/2011]

sursa [ link extern ]