avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Activitate alexanglia

Activitate alexanglia

Discuție Succesiune
Eu si sora mea suntem mostenitorii unei matusi care decedat,sora de mama cu mama noastra, noua revenindu-ne 1/4 din casa+teren+loc de veci.La mostenire mai vine si fratele bun al decedatei care primeste restul mostenirii (3/4).
Luna aceasta se implineste un an de la moartea defunctei iar in toata aceasta perioada mentionez ca nu am mers la notar pentru a deschide succesiunea.
Fratele defunctei refuza sa ne prezentam impreuna la notar spunand ca mai este destul timp in acest sens.
La moartea matusii ne-am inteles ca noi sa platim inmormantarea si cheltuielile necesare acesteia deoarece fratele matusii nu avea posibilitati materiale. Am mai stabilit sa primeasca el ajutorul de inmormantare pentru a plati celelalte cheltuieli aferente mostenirii , respectiv impozitul pe locuinta. De asemenea , eu impreuna cu copiii acestuia ne-am prezentat inainte de inmormantare la cimitir pentru a plati impozitul pe locul de veci fara de care nu putea avea loc inmormantarea. Am contribuit impreuna cu copiii acestuia la plata, fara ca numele meu sa apara pe chitanta de plata a impozitului (nici la impozitul pe locul de veci si nici la impozitul pe locuinta , platit din ajutorul de inmormantare asa cum ne-am inteles).
Mostenirea (casa+teren) nu a fost locuita de la moartea matusii, casa fiind parasita si nu i s-au adus nici un fel de modificari sau imbunatatiri de nici unul dintre noi. Mentionez ca in termen de 6 luni de la moartea ei am incercat in nenumarate randuri sa-l determin pe fratele acesteia sa ne prezentam la notar, putand proba acest lucru cu martori si la moartea ei am reusit sa iau din casa defunctei contractul de vanzare-cumparare al imobilului precum si actele care dovedesc cum a fost dobandit acesta de-a lungul timpului. Fratele matusii in schimb are cheile casei insa nu a trecut niciodata pe acolo.
Ce imi sugerati sa fac in cazul acesta ca sa imi pot obtine cota-parte cuvenita din mostenire?
Va multumesc