avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate melania72

Activitate melania72

Oare ce legi sunt in tara aceasta? Tot ei gresesc ( ma refer la angajatori) fata de noi si tot noi suferim? Muncim ca niste orbi pentru o firma, stam peste program fara sa comentam , avem discutii acasa pentru ca intarziem, nu ne incadreaza pe studii superioare cu toate ca avem , acceptam atatea compromisuri si ce multumire avem? nici macar cartea de munca nu o putem recupera. Angajatorii sfideaza cu buna stiinta orice lege, itm doarme, lichdatorul nu are toate actele contabile si angajatul trage ponoasele. e oare corect? justitia e oarba? Pentru ce ii dam in judecata? pentru ce avem acest drept? Ca sa avem confirmarea ca avem dreptate? Ne incalzeste cu ceva? Traim cu o hotarare data in favoarea nostra?
Este vorba despre expert contabil care trebuie sa intocmeasca un raport de expertiza contabila. in ce consta habar nu am si nici nu stiu de ce a vrut judecatoarea sa numeasca un expert contabil, probabil sa mai lungeasca procesul. O sa merg sa consult un avocat pentru ca se pare ca o sa mai dureze si nu mai cred ca o sa-mi mai recuperez salariile. Daca patonul nu se prezinta la Tribunal ce ma face pe mine sa cred ca aceasta expertiza se va face, probabil o voi plati si voi ramane cu banii dati.
tudorvaleriu a scris:
Puteti sa va angajati oriunde si oricand. La noul angajator dati o declaratie ca aveti carnetul de munca la fostul angajator si o sa-l aduceti cand il recuperati. ITM este obligat sa va inregistreze contractul individual de munca.
Va doresc succes!

Se pare ca nu ati avut dreptate. Expertul trebuia sa-l platesc eu 200 lei. Bazandu-ma pe ce am citit am mers liinistita la proces si acolo surpriza... S-a amanat din nou deoarece nu am platit expertul. La itm nu mi-am putut inregistra contractul de munca deoarece figurez cu un contract individul de munca pe durata nedeterminata cu norma de 8 ore. Si acolo din nou m-au amanat spunandu-mi sa merg in audienta la director. Deci nici o sansa de rezolvare. In cazul in care a mai trecut cineva prin situatia mea il rog frumos sa imi raspunda. Poate ma incurajeaza si pe mine ca am inceput sa cred ca traim intr-o tara de nebuni. :stunned:
IMI POATE RECOMANDA CINEVA UN AVOCAT SPECIALIZAT IN CONFLICTE DE MUNCA IN GORJ? POATE CUNOASTETI UN AVOCAT BUN.
Va multumesc pentru raspunsurile date si o sa merg din nou la itm sa incerc sa-mi rezolv situatia, cu procesul mai astept pana la urmatoarea infatisare, cu toate ca nu mai sper sa mai rezolv ceva.
Am facut o sesizare scrisa la Itm, li s-a dat o amenda si un nou termen pentru depunerea dovezilor de executare a contractului de munca pe lunile iulie si august, sa faca dovada compensarii in bani a concediului de odihna aferent activitatii desfasurate in anul 2008, a achitarii drepturilor salariale cuvenite si sa clarifice situatia de personal dar nici la cel de-al doilea termen dat de ITM nu au vrut sa se prezinte. Daca procesul dureaza un an eu nu mai pot sa ma angajez legal? Cei de la Itm mi-au spus ca nu o sa-mi inregistreze nici un alt contract individual de munca deoarece am unul incheiat cu firma cu care sunt in proces. Pot depune la urmatorul termen o cerere prin care sa-i oblige instanta sa imi plateasca daune pentru cele sase luni in care nu au vrut sa raspunda la nici o citatie sau trebuie sa intentez un alt proces impotriva lor?
Sper din tot sufletul sa ma ajute cineva. Pe data de 01.04.2008 m-am angajat la o firma., toate bune si frumoase pana pe data de 11.08.2008 cand am primit un preaviz prin care ma instintau ca mi se desface contractul de munca incepand cu data de 01.09.2008 conform art 65 alin 1. Dupa ce am efectuat preavizul am cerut sa mi se dea decizia de incetarea a activitatii dar nu a vrut nimeni sa mi-o dea, mi- au spus ca o sa rezolve ei aceasta problema la Itm. In septembrie am mers la Itm sa-mi ridic carnetul de munca dar am primit urmatorul raspuns: angajatorul nu a inregistrat o decizie de incetare a raportului de munca iar statele de plata pe lunile iulie si august nu sunt depuse, din acest motiv nu mi se poate elibera carnetul de munca. Am facut o cerere la tribunal pe data de 30.09.2008 pentru inchiderea cartii de munca si pentru plata salariilor pe lunile iulie si august (mentionez ca nu mi-am ridicat salariile desi am muncit ). S-a citat firma de 4 ori pentru a formula intampinarea dar patronii firmei nu au venit nici macar o data si nici nu au delegat pe nimeni. Acum s-a amanat din nou pentru a se emite adresa expertului sa intocmeasca raportul de expertiza si a se cita intimata. Oare cat mai dureaza? Expertul cine trebuie sa-l plateasca? Pentru periaoda de 6 luni in care ei mi-au retinut cartea de munca si nu au vrut sa mi-o inchida cine imi plateste asigurarile sociale ? Pot sa le cer daune pentru aceste luni in care nu m-am putut angaja legal? Trebuie sa-mi iau neaparat avocat ca sa nu se mai prelungeasca atat de mult procesul? In cazul in care expertul nu gaseste pe nimeni la firma cum se va efectua expertiza? La dosarul de tribunal am depus copie dupa contractul de munca, dupa preaviz, dupa cererea facuta la itm si dupa raspunsul celor de la itm. Mai trebuie sa depun ceva? Poate ma ajuta si pe mine cineva. Melania