avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate laurentiusergiu_33

Activitate laurentiusergiu_33

Discuție Discriminare?
Compania la care lucrez,ne-a informat ca va mări valoarea tichetelor de masă de la 9,57 lei,la 15 lei doar angajatiilor care au peste doi ani vechime în firmă (pentru a stimula rămânerea în societate).
Întrucât e vorba de tichete de masă si nu de un bonus,am senzația că ne aflăm în fața unei discriminări (în sensul ca un angajat care are 1 an vechime, mănâncă la fel cu un angajat care are 2 ani).Dumneavoastră ce parere aveți?
Vă mulțumesc anticipat.
Art.74 din legea 76/2002 (modificată),face referire la persoanele care provin din localități defavorizate si care se angajează în alte localități la o distanță mai mare de 15 km de localitatea de domiciliu,sau se referă la persoane care se angajează în localități defavorizate?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Procedura pentru șomaj
Va mulțumesc încă o dată!Un singur lucru nu îmi este clar:decizia de concediere se înmânează si se semnează personal de către fiecare angajat în parte,sau poate fi transmisă ulterior prin poștă?Cu această decizie merge persoana la AJOFM,sau e nevoie de o altă formalitate?
Suntem un grup de aproximativ 200 de persoane care e angajat la un agent de muncă temporară și care lucrează conform CIM până la data de 1 decembrie(exclusiv) la un utilizator(fabrică).
Am fost anunțați însă,ca activitatea noastră acolo se va încheia la data de 15 noiembrie.Agentul de muncă temporară ne-a spus că în măsura posibilităților ne va căuta un alt loc de muncă,si dacă nu e posibil ne va trimite în somaj.
Ce trebuie să știm noi mai exact despre această procedură?Cum trebuie să arate decizia ?Ce anume trebuie să conțină?Ea trebuie înmânată personal si semnată de fiecare în parte,inainte de data de 15 noiembrie,sau ne-o pot trimite prin poștă(așa cum a afirmat reprezentantul angajatorului nostru)?Este aceasta o concediere colectiva? Și dacă da,ce sr trebui să știm despre ea? Întrebarea e pusă aici,in contextul neîncrederii în acest angajator,care de-a lungul timpului a arătat neseriozitate față de noi,angajatii.
Va mulțumesc pentru timpul acordat!
Potrivit art.75 (1) din ordonanța de urgență 60/2016 care completează legea 76/2002 privind stimularea ocupării forței de muncă,angajatul,pentru a beneficia de acel stimulent financiar,trebuie să facă dovada schimbării cărții de identitate sau a vizei de flotant?
Am înțeles și va mulțumesc.Nu voi semna acel act adițional.
Angajat al unui agent de muncă temporară care desfășoară activitatea de misiune de muncă temporară pentru o fabrică,este obligat să semneze un act adițional în care se specifică că "prevederile prezentului contract se completează cu prevederile contractului colectiv de muncă aplicabil la nivel de unitate al Utilizatorului X".De ce i-ar fi aplicabil acel contract,daca persoana nu e angajata a utilizatorului ci a agentului de muncă temporară?Va multumesc frumos!
Va multumesc amandurora pentru raspunsuri.In speta de fata,este vorba despre sora mea,care a avut o relatie intima cu persoana careia i-a imprumutat banii,intrucat,dupa terminarea `povestii de iubire` ramasesera in relatie de prietenie.El a profitat de aceasta incredere pe care ea i-o arata,si i-a cerut cu imprumut suma de 1500 de euro.Banii au fost trimisi prin Western Union,intrucat sora mea se afla in strainatate,la munca.Dovada trimiterii banilor,inca o are.La momentul datei convenite pentru returnarea sumei,el i-a inapoiat 500 din cei 1500 de euro.Dar acum,a trecut deja multa vreme de atunci,iar diferenta de suma,refuza sa o mai inapoieze,folosindu-se de fel de fel de pretexte.Intrebarea ei e una simpla:are sanse sa recupereze suma,apeland la instanta?
Imi puteti spune,va rog,in ce articol de lege este specificata aceasta suma?si la ce infractiune se incdreaza?
Buna ziua.Dupa cat timp se prescrie o datorie avuta la banca.Ma refer la un credit de nevoi personale.Va multumesc.