Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Lămurire art.74,legea 76/2002 modificată prin OUG ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Lămurire art.74,legea 76/2002 modificată prin OUG 60/2016

Art.74 din legea 76/2002 (modificată),face referire la persoanele care provin din localități defavorizate si care se angajează în alte localități la o distanță mai mare de 15 km de localitatea de domiciliu,sau se referă la persoane care se angajează în localități defavorizate?
Va multumesc.
Primele de mobilitate prevăzute la art. 74 şi 75 se acordă persoanelor care au domiciliul sau reşedinţa ori îşi stabilesc noul domiciliu sau noua reşedinţă în zonele prevăzute în Planul naţional de mobilitate.