avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate xchelos

Activitate xchelos

Multumesc pentru compliment, in cazul meu aveti dreptate :) tocmai de aceea ma irita situatia aceasta, pentru ca incalca logica.
Diferenta de plata este putin peste 1300 lei. Nu este nici putin, dar nici mult. Probabil ca daca ar fi procedat altfel, plateam fara sa comentez nimic, dar nu consider normal felul in care au procedat. Locuiesc intr-un orasel in care toata lumea se cunoaste cu toata lumea. Ii cunosc pe toti cei implicati. Sincer, m-a deranjat sa se discute cu mine prin intermediul adreselor oficiale.
Inca un amanunt. Contractul la care ma refer a expirat, acum avand un nou contract, valabil pana in septembrie a.c. Chiria o platesc lunar, in cuantumul stabilit de catre primarie (cel majorat). Asa este corect. Nu este corect, insa, sa platesc pentru o greseala de-a lor. Chiar prin faptul ca au semnat un nou contract cu mine dovedesc nevinovatia mea. Din punct de vedere legal, este normal sa sustina ca am debite la 3 luni dupa expirarea contractului si dupa ce nu au avut nici o obiectie la semnarea unui nou contract?
Nu cred ca se poate sa-mi rezilieze contractul pentru niste debite referitoare la alt contract, chiar daca au acelasi obiect.
In contractul de inchiriere se specifica doar "chiria lunara aferenta locuintei inchiriate este de ... lei" si "Cuantumul chiriei se modifica potrivit actelor normative ce intervin dupa incheierea contractului", fara nici o alta mentiune.
Subliniez faptul ca in fiecare luna plata am realizat-o numai dupa ce in prealabil am intrebat functionarii responsabili cu supravegherea derularii contractelor care este suma de plata, tocmai in ideea de a nu acumula datorii.
Inclusiv in adresa primita in decembrie 2008 se spune "iar incepand cu data de 10.09.2008 chiria datorata lunar institutiei noastre este de ... lei pe luna", deci este implicit o recunoastere a propriei lor greseli.

P.S. Scuze, dar nu sunt foarte familiarizat cu domeniul legislativ, eu fiind inginer de profesie :)
Buna ziua. Problema mea este urmatoarea:
Sunt chirias intr-un bloc ANL. Contractul de inchiriere a fost semnat in septembrie 2003. Din martie 2007 cuantumul chiriei a fost modificat de catre HG 310/2007. Problema este ca nimeni de la primaria orasului in care locuiesc nu a sesizat acest lucru, toti locatarii platind aceeasi chirie pana in septembrie 2008, cand au trebuit prelungite contractele de inchiriere. Urmare a acestui fapt, am fost instiintat ca figurez cu debite la plata chiriei pentru perioada martie 2007 - septembrie 2008. Adresa prin care mi-a fost adus la cunostinta acest lucru am primit-o in decembrie 2008. De asemenea, tot in decembrie am fost instiintat de cuantumul actualizat al chiriei. Nu consider corect sa platesc retroactiv pentru greselile unor functionari. Mentionez ca mi-am platit chiria la timp, uneori chiar in avans, de fiecare data cand am achitat cerand informatii despre suma de plata la biroul urbanism din cadrul primariei. De asemenea, din septembrie 2008, desi nu fusesem instiintat decat verbal despre modificarea cuantumului chiriei, am platit la termen, fara a avea nici o obiectie. Am adresat o petitie primariei, solicitand rezolvarea situatiei, dar nu am primit un raspuns multumitor, primaria mentinandu-si punctul de vedere ca am debite la plata chiriei. Nu consider corect sa platesc retroactiv, in conditiile in care toti ceilalti locatari, inclusiv functionari ai primariei, se afla in aceeasi situatie. Nu este vina mea ca nu au constatat la timp modificarea legislativa, intrucat eu consider ca am fost de buna credinta. Va rog sa-mi precizati ce as putea face in continuare.