avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai0065

Activitate Mihai0065

Buna ziua ! Lucrez in cadrul unei firme ce se ocupa cu activitati de tip "Merchandising" pentru Hypermarket-uri din Bucuresti (sunt angajat ca Merchandiser cu C.I.M. pe perioada nedeterminata) . In contract este precizata "norma intreaga de munca" , ca fiind de 8 ore pe zi/40 de ore pe saptamana. La o simpla discutie cu o persoana de la firma in legatura cu plata orelor suplimentare efectuate in weekend sau acordarea liberelor compensatorii mi s-a spus ca angajatorul nu poate oferi decat o singura zi libera pe saptamana care prin rotatie poate fi in weekend sau in timpul saptamanii si ca nu poate plati orele suplimentare (plateste ziua de weekend la program normal din timpul saptamanii) . Aceasta , mi s-a spus, este oferta lor (verbal , bineinteles) si ca , citez : "este o tara libera, iti poti cauta si in alta parte de lucru , noi asa avem oferta , asta e" .

Asadar doresc sa imi dau demisia FARA preaviz , pe loc (cu toate ca acesta este mentinoat in C.I.M. ca fiind de 20 de zile) pentru motivul prezentat mai sus. Este posibil asa ceva?

Multumesc Anticipat.