avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate Carmen Florea

Activitate Carmen Florea

Răspuns la discuția Altercatie in trafic
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul oferit.
Fratele meu nu are nici un martor care poate afirma ca a stat acasa pentru ca el locuieste singur in Bucuresti .
Despre pozitia partii vatamate daca este dispusa sa-si retraga plangerea nu stiu deocamdata. Si probabil fratele va afla dupa prima confruntare cu victima in fata politiei.
Dar o alta intrebare ar fi. Deci daca el nu poate aduce dovezi relevante si daca va plati amenda exista vreo posibilitate sa nu ramana cu cazier?

Numai bine,
Carmen
Buna ziua,

As avea o intrebare in legatura cu un caz de procedura penala.
Povestea este urmatoarea. Fratele meu a primit o citatie in luna Octombrie sa se prezinte la politie pentru ca i s-a inaintat un proces penal pentru faptul ca luna Iulie 2008 ar fi mers pe la pasaj-ul Izvor insotit de o alta persoana in masina si ar fi avut o altercatie in trafic si ca cel care-l insotea in masina ar fi coborat si i-au fi tras un pumn si l-ar fi amenintat pe soferul-ui din masina din fata . Sofer-ul vatamat ar fi fost in masina cu inca trei fete care sunt martore in acest dosar. Desi sofer-ul vatamat a depus a doua zi la politie plangere si a reclamat nr masinei fratelui meu, politia l-a contactat pe fratele meu dupa doua luni. Din spusele fratel-ul el nu a facut asa ceva si in seara aceea la 23pm ora cand s-a intamplat acident-ul ( Duminica) ar fi fost acasa. Problema este ca el locuieste singur in Bucuresti si ca in seara respectiva a stat singur si s-a uitat la filme ptr ca adoua zi lucra de dimineata.
Si-a angajat un avocat si acum trebuie sa aduca dovezi daca nu proces-ul penal merge in continuare.
Intrebarea mea este: Cum se poate apara intr-un asemenea caz de nevinovatie si as fi recunoscatoare daca imi puteti da cateva sfaturi juridice sau ce dovezi legale poate prezenta ptr a se apara intr-un proces penal.

Va multumesc.
Carmen C