avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate Laura Marica

Activitate Laura Marica

Buna ziua,

Sunt PFA de cateva luni, dar intre timp mi-am schimbat numele si, implicit, actul de identitate. Este necesar sa schimb si actele PFA-ului ?

Va multumesc,
Laura Marica
Multumesc frumos pentru raspuns. Am inteles ce venituri se iau in calcul. Dar nu mi-ati raspuns la intrebarea: ce contributii trebuie sa platesc ? E obligatoriie plata procentului de 0,85% ?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema:
Intentionez sa raman insarcinata anul acesta si vreau sa stiu care sunt conditiile de acordare a indemnizatiei de crestere a copilului, in valoare de 85% din media veniturilor obtinute cu 12 luni inaintea nasterii.
Sunt angajata cu acte in regula si cu toate taxele la zi, dar voi fi si PFA din luna februarie Ca PFA voi plati impozitul de 16% pe venit si contributia la asigurarile de sanatate de 5,5%.
Este suficienta plata acestor taxe ca PFA ? Sau mai trebuie platit si acel procent de 0,85% (concedii si indemnizatii) ? Daca da, cum se procedeaza ? Se incheie in acelasi contract in care se prevede plata celor 5,5%? Sau este ceva separat ?
Toate astea ca sa pot primi 85% din venitul realizat din ambele activitati (angajata si PFA).
Va multumesc anticipat !