avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Activitate bmg.1702

Activitate bmg.1702

Va fii un proces de foarte mare durata si noi am patit ceva asemanator in ianuarie 2008 am avut un incident rutier pt k nu ii pot spune accident,dupa plecarea de la semafor la aproximativ 40 de metri am cazut cu roata din spate de la masina(bmw, care are tarctiune pe spate) intr-un canal fara capac nesemnalizat de pe Spaiul Unirii binenteles k s-a rupt tot ce era de rupt.La fata locului am chemat politia,am sunat avocatul sa ne spuna ce avem de facut,asta pt k nu aveam full casco,am facut poze care sa ne fie probe clare si binenteles am avut martori.Am chemat in judecata pe absolut toti cei care ar fi trebuit sa fie raspunzatori pt a nu pasa cazul de la o administratie la alta,pentru k in momentul in care am fost sa facem o sesizare in acest sens ,cand ajungeam la sect 3 ne spuneau k face parte din sectorul 4,cand ajungeam la sect 4 ne spuneau k administratia stazilor si asa mai departe.
Astazi dupa aproximativ un an si 2 luni s-a terminat procesul asteptam pronuntarea care nu are cum sa fie decat in favoarea noastra si apoi sa vedem in cat timp se pot recupera daunele sau poate sa imi spuna si mie cineva cam cat timp dureaza de la pronuntare si in cat timp se poate face recurs in cazul in care va fi necesar,adica dc ei ar face recurs ?
va multumesc
Si mult succes si rabdare pt IONUT
In cazul in care el va sta o luna sau 2 in medical si apoi merge la munca 5 -10 zile, sa zicem, si intra iar in medical are acest drept ,se intrerupe preavizul din nou?
multumesc
am urmatoarea speta,am sa va spun exact despre ce este vorba poate ne puteti sfatui ce sa facem :
sotul meu a fost anuntat verbal in data de 27.01.2009,k se vor face restructurari si k se vor da 10 persoane afara,printre care a fost si el.
Avand in vedere starea sanatatii lui, in aceasta perioada efectua niste analize periodice(diacnosticat cu Carcinom epidermoid-cod indemnizatie 14 si tubelculoza inactiva dupa interventia chirurgicala efectuata-cod indemnizatie 12)fiind obligatorii sa le faca.In aceeasi zi el urma sa faca control la mediucul pneumolog care i-a si dat tratament si concediu medical la urgenta incepand cu data de 28 01 2009 si continuand si in luna februarie.In aceasta perioada expira si cele 90 de zile de concediu medical legal pentru boala obisnuita,am fost la comisie in data de 12.02.2009 si ne-a prelungiut perioada cu inca 30 de zile si anume pana in data de 25 martie 2009.In data de 04 02 2009 am avut nevoie de 2 adeverinte de salariat pt ai servi la medic in care sa specifice nr zilelor de medical in ultimele 24 luni pt cod 14 si ultimele 12 luni pt cod 12 si in care era specificat k are functia de reprezentant comercial cu CM pe perioada nedeterminata si k vireaza pt asig de sanatate procentul respectiv.A fost anuntat telefonic k va primi prin posta o instiintare de desfiintare a postului,ceea ce s-a si intamplat am primit in data de 13 02 (11.02 data postei)o decizie in care directorul general mentioneaza k pentru eficientizarea rezultatelor societatii este necesara reducerea cheltuielilor de personal conform Deciziei Asociatului Unic din data de 19 01 2009 si Decizia Consiliului Director din data de27 01 2009 prin care se decide desfiintarea postului de reprezentant comercial si in acest sens se va comunica preavizul "D-nului...,caruia i se vor acorda toate drepturile legale,urmand a fi identificate eventualele pozitii libere in cadrul companiei.Durata preavizului este de 20 de zile lucratoare.-Prezenta decizie poate fi contestata in termen de 30 de zile de la comunicare,la instanta de la domiciliu/resedinta salariatului"Mentionez k el nu a semnat nimic de luare la cunostinta,decat ce a primit prin posta!
Intrebarea mea este din ce data intra in vigoare preavizul?
Avand in vedere k el este in medical si mai poate sta si mai mult avand in vedere k nu a stat in medical pe cod indemnizatie 14 decat 66 de zile si are dreptul la un an si jumatate,adica in timp ce el facea chimio-terapie s-a dus si la munca si in delegatii cand a fost cazul si are acest drept.
Si cat timp nu mai au voie ei sa angajeze in cazul in care spun k nu sunt nici alte "pozitii libere" pe care le poate ocupa?
Va multumesc din suflet!