avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate NICOLAE_12

Activitate NICOLAE_12

Dupa divort, fosta sotie a deschis actiune de partaj asupra imobilului in care am locuit. Doreste sa obtina o cota parte exclusiva deoarece contributia ei la achizitionarea apartamentului a fost exclusiva. Mentinez ca apartamentul s-a cumparat prin contract de VC in timpul casniciei, pe numele amandurora. Realitatea este ca suma necesara cumpararii a fost detinuta de sotie dinainte de casatorie. In timpul casniciei am facut mai multe imbunatatiri dar doamna a avut grija sa faca disparute toate facturile si chitantele care dovedeau acest lucru. Contributia mea a fost chiar substantiala, ridicand de la locul de munca mai multe CAR-uri cu care am realizat aceste imbunatatiri si alte bunuri comune. Fosta sotie sustine ca totul (sau aproape totul) s-a facut din banii pe care i-a avut dinainte de casatorie. Am fost casatoriti timp de 12 ani. Aportul financiar adus de mine in aceasta perioada a fost substantial mai mare decat al dinsei, care dansa a incercat pana acum sa ma evacueze dar nu a reusit iar ultima cale este aceasta....
Intrebarea mea este : dupa 12 ani de mariaj, m-i se cuvine ceva...?
Asupra constructiei nu am facut nici un demers pana acum pt. intabulare, dar detin toate actele doveditoare care atesta acest lucru. In ce priveste semnatura , aceasta s-a cerut în vederea autorizării demolării si construcţiei. Foarte exact nu-mi mai amintesc ce anume am semnat dar stiu ca a fost o conditie pusa de mama mea pentru a obtine autorizarea demolării si construcţiei. Cei de la primarie nu colaboreaza suficient pt a vedea despre ce este vorba mai concret. Eu nu detin nici un act in acest sens iar batrana evita sa discute acest subiect.
In urma cu 35 de ani, am hotarat sa demolam casa batraneasca pentru a construi o noua locuinta. La vremea aceea proprietar pe pamant si casa era mama mea(vaduva) si locuiam impreuna cu sotia si dansa impreuna. Mama a fost de acord sa demolam casa batraneasca dar cu conditia ca in noua locuinta, o camera, un hol si o bucatarie sa-i revina, iar dupa moartea dansei acestea sa fie mostenite de sora mea, care actualmente locuieste in alt judet, avand proprietate personala. Pentru aceasta eu si sotia am semnat la Primarie ca suntem de acord. In tot acest timp am obtinut autorizatie de constructie, am ridicat casa iar costurile le-am suportant in intregime, inclusiv plata impozitului, de atunci si pana in prezent.( detin toate documentele). In momentul de fata, impreuna cu mama, am ajuns la o intelegere si anume faptul de a-mi vinde prin V-C intreaga suprafata de teren, (respectiv 1000 mp, ce reprezinta curte, gradina si locul de sub casa) , lucru care s-a si intamplat. S-a scos cartea funciara, terenul s-a intabulat si sunt proprietar pe el.
In conditiile date, sora mea, dupa moartea mamei mele, mai poate revendica partea din locuinta expusa mai sus?
Mentionez ca sora mea nu a contribuit cu absolut nimic la constructia existenta si astazi , dar acea semnatura exista, recunosc- data iresponsabil. In ce priveste dreptul batranei, aceasta si-ar dori in continuare ca dupa moartea dumneaei, sora mea sa ramana in casa. Ce cale as putea urma in continuare pentru a lamuri acest caz de anormalitate(din punctul meu de vedere...) ? VA MULTUMESC !