avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate mareleg2

Activitate mareleg2

trag un semnal de alarma: angajatii din it nu platesc impozit pe salariu ! ceea ce este foarte grav. trebuie impozitata si aceasta asa zisa elita. un angajat it eludeaza impozitul cu cel putin 150 euro in medie pe luna. la cel putin 10.000 angajati care beneficiaza de scutire, ar rezulta 1.5 milioane pe luna. pe an cel putin 18 milioane de euro. adevarata elita din it o reprezinta maxim 10% din acesti angajati si nu stau ei in acel impozit. restul sunt mediocri ! lucrez in it de 10 ani si stiu ce vorbesc. faceti ceva cu falsa 'elita' ! banii pot intra in buzunarele medicilor si in spitalele care gem de bolnavi amarati si mizerie ! sunt convins ca cineva cu putere de decizie se va sesiza in privinta acestui segment important si va da cu el de pamant. sa oprim nedreptatile si sa incepem sa facem si bine !
este necesara stimularea profesorilor / educatorilor debutanti prin scutirea de impozit pe salariu pe o perioada de cativa ani

se poate reintroduce in replica impozitul in IT, ca oricum cei din IT au salarii mari, si scutirea lor de impozit s-a facut ca o masura de a stopa exodul de 'creiere'. in conditiile actuale pot sa plece unde vor, ca nu-i mai primeste nimeni. s-a dus vremea cand IT-ul era o elita. acum e plin de IT in toata lumea.

bugetul se pastreaza nestirbit: daca in IT se impoziteaza din nou, sa zicem 10.000 de persoane, cu un impozit mediu de 500 RON, asta reprezinta impozitul pentru 3 profesori debutanti, cu 1000 RON salariu fiecare.
deci raportul este 1 la 3, adica 30.000 de profesori debutanti pot fi scutiti de impozit

se poate extinde aceasta masura de scutire de impozit si la personalul medical debutant, daca se introduce impozitul diferentiat.

o redistribuire de acest gen este necesara. 'desteptii' din IT pot lucra si pentru 2 firme in acelasi timp, nu sunt oricum de vaitat. invatamantul insa e baza societatii, educatia,... fara invatamant nici IT nu am avea. sa analizam problema si sa depistam cauza reala, sa punem degetu pe rana.

personal lucrez in IT de 9 ani si sunt fost profesor de matematica, asa ca stiu cum merge treaba in ambele tabere. nu spun vrajeli.