avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate fboji

Activitate fboji

Răspuns la discuția declaratia 101
eveevelyna a scris:

ba da, am afectat profitul anului 2008. Tocmai de aceea trebuie sa depun D101 rectificativa. Cei de la finante cand au fost in control nu au observat nimic din toate astea.......deci nu mi-au impus sa fac rectificativa.

NU ai ce sa rectifici. Profitul anului 2008 se reflecta in rezultatul financiar al anului 2008 prin contul 121- sold creditor. Ori tu nu mai ai cum sa operezi in acest cont si singura zici ca ai contabilizat pe rezultatul reportat (ct 117) din 2009, deci ai afectat deja rezultatul reportat. Declaratia 101 trebuie sa se potriveasca cu bilantul pe care l-ai depus deja.
Sau tu te referi la D 101 pentru 2009?
Răspuns la discuția declaratia 101
Inteleg ca inregistrand pe 117 nu ai afectat cu nimica profitul anului 2008 (si nici pe cel din 2009) . Si atunci de ce sa faci rectificativa la 101?
Va rog sa-mi spuneti daca este vreo problema, legal vorbind, ca in decizia de majorare a salariului unui angajat, din data de 26 februarie va figura ca se aplica si pentru veniturile lunii ianuarie. Reglarea veniturilor o pot face in statul de salarii al lunii februarie. Multumesc pentru raspuns :).