avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 101
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 101

Buna ziua,
va rog frumos lamuriti-ma in urmatoarea speta:
prin declaratia 101 aferenta anului 2008 s-a declarat un impozit pe profit mai mare decat cel real, din cauza unei inregistrari eronate.
in 2009 am regularizat prin contul 117.
in vara 2009 am avut control de fond...dar inspectorii n-au sesizat aceste probleme si inregistrari.deci in RIF nu se face nici o referire la acestea.
Eu acum mai depun rectificativa la D 101 aferenta anului trecut?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: eveevelyna , utilizator 12:38, 22 Ianuarie 2010
Este foarte important motivul pentru care s-a declarat i/p mai mare decat cel real.

Daca este vb de o cheltiala inregistrata eronat atunci, la corectarea ei aceasta nu mai este una deductibila.
cos55ap a scris:

Este foarte important motivul pentru care s-a declarat i/p mai mare decat cel real.

Daca este vb de o cheltiala inregistrata eronat atunci, la corectarea ei aceasta nu mai este una deductibila.


Unde se zice asta??????

Daca s-au facut inregistrari aferente anilor precedenti si s-au inreg in 117 se fac rectificative ale D101 aferente anilor la care acele corectii se refera.
nu s-au inregistrat cheltuielile cu dobanziile, ar fi treb in 2008 inregistrate prin NC 666=5121....si s-au inregistrat in 2009 prin NC 117=5121.
Voiam sa stiu daca mai pot face rectificativa chiar daca am avut controlul de fond
deci, pot face rectificativa dupa inspectia fiscala?
am auzit ca nu se mai fac rectificari dupa inspectii dar nu stiu baza legala.
multumesc!
Inteleg ca inregistrand pe 117 nu ai afectat cu nimica profitul anului 2008 (si nici pe cel din 2009) . Si atunci de ce sa faci rectificativa la 101?

Alte discuții în legătură

Recalculare impozit pe profit 2008? magda2009 magda2009 Buna ziua tuturor! Am o situatie care probabil este intalnita la multe societati comercile in urmatorul sens: in lunile ianuarie si februarie 2009 am ... (vezi toată discuția)
Facturi pe 2009 inreg in 2010 cactusul cactusul Exercitiu financiar 2009 inchis. In luna feb 2010 am primit facturi de energie electrica, data facturii 30.12.2009 si plata facturii in feb 2010. Cum le ... (vezi toată discuția)
Stornare impozit profit an precedent georgiapopa georgiapopa Buna ziua, se poate storna o inregistrare eronata 691=441 pt anul trecut? Cum se poate face, ce inregistrari contabile? Multumesc pt ajutor. (vezi toată discuția)