Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Stornare impozit profit an precedent
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Stornare impozit profit an precedent

Buna ziua, se poate storna o inregistrare eronata 691=441 pt anul trecut? Cum se poate face, ce inregistrari contabile? Multumesc pt ajutor.
Potrivit ordin 3055/2009:

pct.63 5) Corectarea erorilor semnificative aferente exerciţiilor financiare precedente se efectuează pe seama rezultatului reportat.
(6) Erorile nesemnificative aferente exerciţiilor financiare precedente se corectează, de asemenea, pe seama rezultatului reportat. Totuşi, pot fi corectate pe seama contului de profit şi pierdere erorile nesemnificative.
Erorile nesemnificative sunt cele de natură să nu influenţeze informaţiile financiar-contabile. Se consideră că o eroare este semnificativă dacă aceasta ar putea influenţa deciziile economice ale utilizatorilor, luate pe baza situaţiilor financiare anuale. Analizarea dacă o eroare este semnificativă sau nu se efectuează în context, având în vedere natura sau valoarea individuală sau cumulată a elementelor.
(7) În notele la situaţiile financiare trebuie prezentate informaţii suplimentare cu privire la erorile constatate.

Deci in functie de ce ati considerat dvs in Politicile contabile ca fiind eroare semnificativa puteti fie corecta in exercitiul curent prin 691 = 441 sau prin 117 = 441. In ambele cazuri trebuie rectificativa la D101 pt anul corectat, si de asemenea se intocmeste o fila in registru evidenta fiscala cu aceasta corectie pt anul respectiv.