Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturi pe 2009 inreg in 2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturi pe 2009 inreg in 2010

Exercitiu financiar 2009 inchis. In luna feb 2010 am primit facturi de energie electrica, data facturii 30.12.2009 si plata facturii in feb 2010.
Cum le inregistrez in contabilitate?
cactusul a scris:

Exercitiu financiar 2009 inchis. In luna feb 2010 am primit facturi de energie electrica, data facturii 30.12.2009 si plata facturii in feb 2010.
Cum le inregistrez in contabilitate?

Pe seama Rezultatului reportat,fara a deduce tva...factura.117=401.......incasarea 401=5311 /5121
RETINE:
Nu poti afecta cheltuielile exercitiului in curs cu cheltuieli ale exercitiilor precedente.:D
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil
Multumesc pentru raspuns.
Cu placere! :D
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil
De ce considerati ca TVA este nedeductibil?

1. bunurile/serviciile facturate sunt utilizate pentru operatiuni care dau drept de deducere;
2. cumparatorul detine o factura sau un alt document legal aprobat prin care sa justifice suma T.V.A. aferenta bunurilor achizitionate
3. deducerea se incadreaza in perioada de 5 ani consecutivi de la data faptului generator , incepand cu data de 1 ianuarie a anului care urmeaza celui in care a luat nastere dreptul de deducere., conditie reglementata prin articolul 147^1 alineatul (2) din Codul fiscal

ART. 147^1
"2) În situaţia în care nu sunt îndeplinite condiţiile şi formalităţile de exercitare a dreptului de deducere în perioada fiscală de declarare sau în cazul în care nu s-au primit documentele de justificare a taxei prevăzute la art. 146, persoana impozabilă îşi poate exercita dreptul de deducere prin decontul perioadei fiscale în care sunt îndeplinite aceste condiţii şi formalităţi sau printr-un decont ulterior, dar nu pentru mai mult de 5 ani consecutivi, începând cu data de 1 ianuarie a anului care urmează celui în care a luat naştere dreptul de deducere."

1174=401
4426=401 se declara in Rd.28

"Rândul 28 - se evidenţiază sumele rezultate din corectarea informaţiilor, precum şi orice alte sume rezultate din regularizări prevăzute de legislaţia în vigoare datorate unor evenimente care determină modificarea datelor declarate iniţial, precum: reducerile de preţ acordate de furnizori/prestatori, modificarea preţului, nedeclararea operaţiunii în perioada în care intervine exigibilitatea, pentru
informaţiile de la rd. 21, 22, 23 din deconturile anterioare de taxă depuse la organele fiscale."

- se depune rectificativa la D101 si 394

Exista si o a doua posibilitate pentru corectarea erorilor contabile nesemnificative prin contul de profit si perdere prevazuta de Ordinul 3055 pct 59 alin 5)

"(5) Corectarea erorilor semnificative aferente exerciţiilor financiare precedente
se efectuează pe seama rezultatului reportat. Pot fi corectate pe seama contului
de profit şi pierdere erorile nesemnificative, care nu sunt de natură să influenţeze
informaţiile financiar-contabile.
"
katica, utilizator
Rectificative la declaratiile 394 si 101 se depun cu amenda?