Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii DECLARATII FISCALE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

DECLARATII FISCALE

cand se declara somajul pentru drepturi salariale castigate in instanta pentru anul 2008 dar platite in 2011?
Eu le-am declarat la momentul platii iar cei de la somaj insista pentru declaratie rectificativa.
Daca poate cineva sa-mi raspunsda multumesc frumos

In mod normal ar trebui depuse declaratii rectificative, state de plata rectificative,etc. Acest lucru impune si corectarea bilantului pentru anul 2008, chiar si pentru anii urmatori, modificari in carnetul de munca, in Revisal.
multumesc pentru raspuns
@LIVIU NISTEA
Nu se paote face rectificare la bilantul contabil.

@SIIA
Corectarea erorilor aferente exercitiului financiar curent se efectueaza pe seama contului de profit si pierdere.
Corectarea erorilor semnificative aferente exercitiilor financiare precedente se efectueaza pe seama rezultatului reportat.
Corectarea erorilor nesemnificative aferente exercitiilor financiare precedente se efectueaza pe seama rezultatului reportat sau se pot efectua pe seama contului de profit si pierdere.
Corectiile (cheltuielile) le inregistrati in cont 1174 - rezultatul reportat din corectarea erorilor contabile si faceti rectificativa la declaratia 101 pentru fiecare an.