avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate VALI2009

Activitate VALI2009

Buna ziua,
As dori sa va supun atentiei un caz , si, in masura in care se poate, as dori unele sfaturi .
Eu sunt angajata a unei companii multinationale ,care , in urma unor planuri de dezvoltare-restructurare, a creat un SSC ( Share Service Center ) in afara tarii, mutant in acea locatie departamentele financiar-contabil si logistica. Eu lucram in dep Financiar-contabil , fiind si singura persoana din acest dep. Mi s-a facut o oferta ( conceputa mai mult pentru a fi refuzata ) de a ma muta din Romania in acel SSC, iar, ca si optiune la refuzul acestei oferte , am fost anuntata ca voi fi concediata prin desfiintarea postului. Intrebarea mea este daca am optiunea de a nu accepta notificarea lor prin care sunt anuntata ca voi fi concediata, tinand cont de urmatoarele:
1.De cand acest dep a fost mutat din Romania, practic nu mai exista aproape nimic din ceea ce inseamna organizare si desfasurare a activitatii financiar contabile in conformitate cu legislatia in vigoare locala
2. Declaratiile fiscale ca se depun sunt intocmite pe baza unor cifre trimise din acest SSC ; aceste cifre rezulat din inregistrari efectuate de oameni care aproape ca nu au nimic in comun cu ceea ce inseamna cerinte specifice acestei activitati in Romania
3. Despre fiscalitate , nici nu are sens sa vorbim
4. Tot ce se inregistreaza se face conform unor reguli ale grupului , dar, nici macar planul de conturi al nostru nu este utilizat. Se lucreaza conform planului de conturi al UK, sistemului anglo-saxon .
5. Pana si documentele originale sunt tinute in afara tarii ( desi suntem o companie inreg in Romania ; este un SRL cu sediul in Bucuresti )
6. Dupa ce eu voi fi concediata, intocmirea declaratiilor fiscale va fi externalizat , responsabilitatea acelei companii care va face asta , fiind redusa doar la utilizarea corect a cifrelor transmise si atat.

Multumesc pentru rabdarea de a citi acest mesaj .