avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate simonazbug

Activitate simonazbug

poate sa ma ajute si pe mine cineva cu o lamurire

Societate comerciala , vanzare produse alimentare , asociatii vor sa radieze firma , ce se intampla cu stocul de marfa ramas , sunt cumva obligati sa-l vanda pe tot ?
mentionez ca societatea are datorii catre asociati , suma este aproximativ aceiasi cu valoarea stocului , se poate vinde marfa la pretul de cumparare nu la cel de vanzare inregistrat in contabilitate , vor sa inchida firma repede .
Răspuns la discuția perisabilitati magazin alimentar
iti multumesc mult de tot
Am o rugaminte daca ma poate ajuta cineva , nu stiu daca un magazin ce comercializeaza produse alimentare poate sa inregistreze perisabilitati la mezeluri, carne ,legume si care este procentul de perisabilitate.
nu stiu nici cum sa inregistrez nota contabila .
cheltuiala este deductibila ?

va multumesc anticipat:D
O societate comerciala are un aparat paypoint la care inacseaza facturi precum distrigaz , romtelecom si incarca cartele telefonice . Pentru aceasta prestare primeste comision.bani incasati pe facturi ii depune in contul societatii (cea care a pus la dispozitie aparatul), si aceasta ne plateste prin banca comisionul aferent incasarilor din ziua respectiva .
Cum inregistrez in contabilitate acest comision incasat prin banca si cum fac dovada acestei prestari de serviciu deoarece nu am nici-o factura sau bon fiscal .

Administratorul sustine ca valoarea comisionului o bate pe casa de marcat dar mie mi se pare imposibil deoarece orice suma batuta pe casa de marcat reprezinta o incasare , asta ar insemna ca incaseaza de 2 ori

Va rog mult sa ma ajutati pentru ca nu am gasit unde sa ma documentez.
Va multumesc anticipat

:offtopic: Va rog sa nu mai scrieti cu litere de tipar, e greu de citit si incalca regulamentul de postare. Multumesc!