avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general perisabilitati magazin alimentar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

perisabilitati magazin alimentar

Am o rugaminte daca ma poate ajuta cineva , nu stiu daca un magazin ce comercializeaza produse alimentare poate sa inregistreze perisabilitati la mezeluri, carne ,legume si care este procentul de perisabilitate.
nu stiu nici cum sa inregistrez nota contabila .
cheltuiala este deductibila ?

va multumesc anticipat:D
Cel mai recent răspuns: simonazbug , utilizator 09:33, 12 Martie 2009
HG nr. 831-2004, pentru aprobarea Normelor privind limitele admisibile de perisabilitate la mărfuri în procesul de comercializare.
Pentru suma care se incadreaza in limitele impuse de HG 831/2004 se face inregistrarea
371=378 cu adaosul com in rosu
371=4428 cu TVA neex in rosu
607=371 cu val mf fara 4428 si 378
este ca la descarcarea de gestiune de la sf lunii pt marfa vanduta, mare atentie la marfa pe care o scadeti sa se incadreze in acele limite si inregistrarile se fac in urma inventarului.
Diferenta care nu se incadreaza in aceste limite e nedeductibila si se colecteaza TVA!!!!!!!!!!!
iti multumesc mult de tot

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inreg mf expirate negut_dorina negut_dorina As dori sa stiu care sunt inreg contabile pt scaderea din gestiune a mf expirate la o soc comerc comert cu amanuntul (vezi toată discuția)
Descarcare gestiune minodorap minodorap buna seara, as dori sa ma lamuriti daca se poate in legatura cu o problema, calculez k pt. descarcare gestiune prin formula cunoscuta cu SI si RC,RD,pana ... (vezi toată discuția)
Scadere perisabilitati prod.alimentare gina.x gina.x Buna seara, Am si eu o nelamurire in legatura cu scaderea din stoc a marfurilor (produse alimentare expirate).Stiu ca exista un tabel cu limite de ... (vezi toată discuția)