avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inreg mf expirate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inreg mf expirate

As dori sa stiu care sunt inreg contabile pt scaderea din gestiune a mf expirate la o soc comerc comert cu amanuntul
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 11:01, 12 Februarie 2012
Buna dimineata!

607=371
378=371
4428=371
Ceea ce nu se incadreaza in limita de perisabilitate, inregistrata in contul 607 este considerata cheltuiala nedeductibila.
635=4427 TVA pentru cheltuiala cu marfurile, nedeductibila din punct de vedere fiscal.
dar cum inchid 4428
Ultima modificare: Duminică, 12 Februarie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Pentru suma ce se incadreaza in limitele impuse de HG 831/2004 se face inregistrarea:
371=378 cu adaosul comercial in rosu
371=4428 cu TVA neexigibil in rosu
607=371 cu vaoareal marfurilor fara 4428 si 378.

Ultima modificare: Duminică, 12 Februarie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perisabilitati magazin alimentar simonazbug simonazbug Am o rugaminte daca ma poate ajuta cineva , nu stiu daca un magazin ce comercializeaza produse alimentare poate sa inregistreze perisabilitati la mezeluri, ... (vezi toată discuția)
Minus inventar grette46 grette46 Buna ziua, Rog a ma ajuta. La o societate de comert cu amanuntul , unde gestiunea este global valorica , am un minus de inventar de 30000 lei.Nu este ... (vezi toată discuția)
Scadere perisabilitati prod.alimentare gina.x gina.x Buna seara, Am si eu o nelamurire in legatura cu scaderea din stoc a marfurilor (produse alimentare expirate).Stiu ca exista un tabel cu limite de ... (vezi toată discuția)