Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general scadere perisabilitati prod.alimentare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

scadere perisabilitati prod.alimentare

Buna seara,

Am si eu o nelamurire in legatura cu scaderea din stoc a marfurilor (produse alimentare expirate).Stiu ca exista un tabel cu limite de perisabilitate .Spuneti-mi va rog cum se procedeaza,as dori un exemplu concret cu modalitatea de calcul precum si legea care sta la baza.

Multumesc anticipat!
Vedeti in H.G. nr. 831 / 2004, pentru aprobarea Normelor privind limitele admisibile de perisabilitate la marfuri in procesul de comercializare (Monitorul Oficial nr. 522 din data de 10 iunie 2004) [ link extern ]
As dori un exemplu concret.Am auzit ca se aplica la total intrari.Cum se procedeaza se ia fiecare produs in parte expirat si se vede totalul intrat in gestiune /fiecare produs ?
ce se afla in limita legala se inreg pe 607?
dif pe chelt nedeductibile?

Art. 6
Perisabilitãþile pot fi acordate numai dupã o verificare fapticã a cantitãtilor de produse existente în gestiune, stabilite dupã cântãrire, numãrare, mãsurare si prin alte asemenea procedee si dupã efectuarea compensãrilor conform prevederilor legale în vigoare.
Art. 10
Comerciantii pot stabili cote de perisabilitãti diferentiate sortimental pe depozite, magazine, gestiuni,pentru a fi admise la cheltuieli deductibile din profitul impozabil, cu obligativitatea încadrãrii în limitele maxime de perisabilitate prevãzute pentru grupa respectivã de mãrfuri.
Art. 12 Normele privind limitele admisibile de perisabilitate se aplicã numai persoanelor juridice care sunt obligate, potrivit legii, la plata impozitului pe profit, în limita cãruia cheltuielile cu perisabilitãþile sunt deductibile din veniturile realizate
Exemplu :
-toate intrarile aferente unuia din produse care se gaseste in lista de perisabiliati, aferente numai exercitiului financiar care se inchide si se aplica procentul.

-Presupunem ca in cursul anului 2008 am cumparat , 500 sticle lapte la un pret pe bucata de 3 ron, total valoare fara TVA = 1500 ron. In timpul transportului s-au deteriorat 100 de sticle x 3 = 300 ron. Aceasta pierdere este deductibila conform normei in proportie 0.10 % pentru transport iar pentru depozitare este de 0.20 %.

Deci achizitia pe anul 2008 = 500*3= 1500 ron * 0.10 % = 1,5 ron. Deci pierderea mea total este de 300 ron, deductibil 1,5 ron, restul este cheltuiala nedeductibila .la care se aplica si tva-ul, care este deasemenea, cheltuiala nedeductibila.
davideg a scris:

Art. 6
Perisabilitãþile pot fi acordate numai dupã o verificare fapticã a cantitãtilor de produse existente în gestiune, stabilite dupã cântãrire, numãrare, mãsurare si prin alte asemenea procedee si dupã efectuarea compensãrilor conform prevederilor legale în vigoare.
Art. 10
Comerciantii pot stabili cote de perisabilitãti diferentiate sortimental pe depozite, magazine, gestiuni,pentru a fi admise la cheltuieli deductibile din profitul impozabil, cu obligativitatea încadrãrii în limitele maxime de perisabilitate prevãzute pentru grupa respectivã de mãrfuri.
Art. 12 Normele privind limitele admisibile de perisabilitate se aplicã numai persoanelor juridice care sunt obligate, potrivit legii, la plata impozitului pe profit, în limita cãruia cheltuielile cu perisabilitãþile sunt deductibile din veniturile realizate
Exemplu :
-toate intrarile aferente unuia din produse care se gaseste in lista de perisabiliati, aferente numai exercitiului financiar care se inchide si se aplica procentul.

-Presupunem ca in cursul anului 2008 am cumparat , 500 sticle lapte la un pret pe bucata de 3 ron, total valoare fara TVA = 1500 ron. In timpul transportului s-au deteriorat 100 de sticle x 3 = 300 ron. Aceasta pierdere este deductibila conform normei in proportie 0.10 % pentru transport iar pentru depozitare este de 0.20 %.

Deci achizitia pe anul 2008 = 500*3= 1500 ron * 0.10 % = 1,5 ron. Deci pierderea mea total este de 300 ron, deductibil 1,5 ron, restul este cheltuiala nedeductibila .la care se aplica si tva-ul, care este deasemenea, cheltuiala nedeductibila.

MULTUMESC PENTRU RASPUNS, ASADAR INREGISTRARILE IN CONTABILITATEA FINANCIARA CARE VOR FI?VA ROG SA EXEMPLIFICATI PE SUMELE DE MAI SUS.ASTEPT RASPUNSUL DVS.

O SEARA BUNA!
Mai am o nelamurire in legatura cu acest caz.Daca , acum la data de 07.02.09, am diverse produse alimentare(dulciuri,conserve , etc) expirate, insa majoritatea lor nu sunt intrate in cursul anului 2009 ele provenind din anul precedent, cum s-ar proceda daca se doreste scaderea la sfarsitul lunii feb.2009?

Multumesc