avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general scadere perisabilitati prod.alimentare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

scadere perisabilitati prod.alimentare

Buna seara,

Am si eu o nelamurire in legatura cu scaderea din stoc a marfurilor (produse alimentare expirate).Stiu ca exista un tabel cu limite de perisabilitate .Spuneti-mi va rog cum se procedeaza,as dori un exemplu concret cu modalitatea de calcul precum si legea care sta la baza.


Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: gina.x , utilizator 21:27, 8 Februarie 2009
gina.x a scris:

Mai am o nelamurire in legatura cu acest caz.Daca , acum la data de 07.02.09, am diverse produse alimentare(dulciuri,conserve , etc) expirate, insa majoritatea lor nu sunt intrate in cursul anului 2009 ele provenind din anul precedent, cum s-ar proceda daca se doreste scaderea la sfarsitul lunii feb.2009?


Multumesc

Din pacate,chelt.va fi nedeductibila.erati obligata sa faceti inventar la 31.12.2008, nu?
descarcarea gestiuniii se face normal doar ca 607 este nedeductibil iar tva-ul 635=4427, 635 nedeductibil.
Multumesc pentru ajutor si recapitulez daca am inteles corect:

1)Inventar la 28.02.09,produse expirate intrate in anul 2008

%- 371
607 se preia din cost achizitie factura intrare
378 val.vanz.-cost achizitie -tva neex.
4428

635-4427 = 635 nedeductibil
607= nedeductibil

2)Inventar 28.02.09 ,produse expirate intrate in luna ian-feb 2009 si care se inreg in limita legala
%-371
607 chelt deductibila
378
4428

4427 nu se mai inreg in acest caz?
3)Inventar 31.03.09, produse expirate intrate in cursul anului 2009 dar pt.care s-au calculat perisabilitati si la sfarsitul lunii feb.2009.In acest caz se vor lua intrarile numai din mart.09 cautandu-se produsele respective ?Se considera ca pentru intrarile din ian.09 si feb 09 s-au calculat deja perisabilitati, procentul aplicandu-se acum numai pentru intrarile din mart.09?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inreg mf expirate negut_dorina negut_dorina As dori sa stiu care sunt inreg contabile pt scaderea din gestiune a mf expirate la o soc comerc comert cu amanuntul (vezi toată discuția)
Perisabilitati magazin alimentar simonazbug simonazbug Am o rugaminte daca ma poate ajuta cineva , nu stiu daca un magazin ce comercializeaza produse alimentare poate sa inregistreze perisabilitati la mezeluri, ... (vezi toată discuția)
Minus inventar marfa marcelaL marcelaL buna, va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu o monografie contabila in ce priveste minusul la inventar marfa cu amanuntul.Minusul nu este imputabil. eu ... (vezi toată discuția)