avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate Emanuel@

Activitate Emanuel@

Răspuns la discuția Conflict de munca.
elis a scris:

In functie de probele administrate , instanta va decide daca decizia este legala sau nelegala. Dvs trebuie sa combateti probele depuse la dosar de catre angajator.


Elis, o ultima intrebare pentru care iti multumesc anticipat : dupa parerea mea de pieton pe zebra, faptul ca acea comisie disciplinara nu a fost intocmita conform Regulamentului, in sensul ca in locul persoanei care a intocmit referatu( si care a fost membru al comisiei) trebuia in realitate sa se afle seful ierarhic (care nu a fost), deci faptul ca aceasta constituie un mijloc de proba in instanta e evident. Dar mi se pare absolut firesc faptul ca ...constituirea comisiei pentru cercetarea disciplinara inclusiv procesul verbal intocmit sa fie lovite de nulitate din moment ce s-au incalcat prevederile ROI referitoare la componenta obligatorie a comisiei .
E vorba de nulitate absoluta sau nu ?
Multumesc. Numai bine!
Răspuns la discuția Conflict de munca.
elis a scris:

Hotararea pronuntata, in prima instanta, intr-un litigiu de munca este supusa recursului. Termenul de recurs este de 10 zile de la data comunicarii hotararii pronuntate de instanta de fond. Recursul se depune la instanţa a cărei hotărâre se atacă sau la instanta de recurs.
Recursul se judeca la Curtea de Apel.


Multumesc, elis.
In cazul in care in procesul-verbal sunt consemnate lucruri neadevarate sau insinuatoare, in cazul unui simulacru mai mult decit o cercetare corecta ( procesul-verbal l-am semnat cu mentiunea ca am obiectii la 2 afirmatii - constatind ulterior ca mai multe erau voalat incriminatorii si incorecte) in ce masura are importanta in fata instantei ?
Răspuns la discuția Conflict de munca.
elis a scris:

Da, poate constitui un mijloc de proba faptul ca, comisia de disciplina nu a fost constituita conform R.I.


Hotarirea data de tribunal in cazul conflictului de munca se poate ataca mai departe ? Pentru ca ea poate mentine sanctiunea luata de angajator, desi mi-e tare greu sa cred. Carei instante ma pot adresa ?
Răspuns la discuția Conflict de munca.
elis a scris:

Da, poate constitui un mijloc de proba faptul ca, comisia de disciplina nu a fost constituita conform R.I.


Multam. Numai bine!
Răspuns la discuția Conflict de munca.
elis a scris:

Pentru cercetarea abaterii disciplinare şi propunerea sancţiunii, angajatorul constituie o comisie. Din comisie va face parte fără drept de vot, în calitate de observator, şi un reprezentant al organizaţiei sindicale al cărei membru este salariatul cercetat.
In speta, la stabilirea sanctiunii comisia respectiva va fi subiectiva avand in vedere ca din ea face parte si persoana care a intocmit referatul.
Daca in R.I. este specificata componenta comisiei de disciplina, atunci modificarea acesteia se poate face numai daca este modificat si R.I., directorul general nu cred ca poate delega pe altcineva in locul lui daca acest lucru nu este prevazut si in R.I.



Sunt de acord. Banuiesc ca poate reprezenta o proba in instanta faptul ca acea comisie nu a fost intocmita conform Regulamentului de ordine interioara...
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Conflict de munca.
Emanuel@ a scris:

2007_rozi a scris:

Referatul s-a modificat....dar s-a efectuat cercetarea disciplinara?
Si inca ceva, marturia mincinoasa se pedepseste , asa ca incercati sa adunati "contraprobe".


Inca nu s-a efectuat cercetarea, dar este o simpla formalitate. "Contraprobe"...nu prea inteleg, efectiv nu am contraprobe, ce fel de contraprobe ? Cei mai multi nu vor sa se implice, na, tin cu dintii la locul de munca si nu vor sa fie luati in vizor...#-o


Conform Regulamentului de ordine interioara comisia va contine OBLIGATORIU 3 membri : Dir General, Dir Departament si seful ierarhic. In locul sefului ierarhic Dir General l-a numit pe cel care a intocmit referatul . Nu-i aceasta o incalcare a Regulamentului ? Cel care a intocmit referatul in baza caruia s-a emis Convocarea are dreptul sa participe ? Multumesc!
Răspuns la discuția Conflict de munca.
2007_rozi a scris:

Referatul s-a modificat....dar s-a efectuat cercetarea disciplinara?
Si inca ceva, marturia mincinoasa se pedepseste , asa ca incercati sa adunati "contraprobe".


Inca nu s-a efectuat cercetarea, dar este o simpla formalitate. "Contraprobe"...nu prea inteleg, efectiv nu am contraprobe, ce fel de contraprobe ? Cei mai multi nu vor sa se implice, na, tin cu dintii la locul de munca si nu vor sa fie luati in vizor...#-o
Răspuns la discuția Conflict de munca.
2007_rozi a scris:

Orice afirmatie trebuie dovedita.
In cazul litigiilor de munca proba cade in sarcina angajatorului.


Off, nu stiu, chiar sunt deprimat, nu pot crede ca exista asemenea mirsavie in unii oameni : referatul s-a modificat de 3 ori, din pacate eu nu am cerut copie initial, deci nu pot dovedi acest lucru. Acum imi insceneaza aceasta "Declaratie" : el il poate aduce in Instanta pe acela ca martor mincinos. Eu ce pot face decit sa infirm ?
Răspuns la discuția Conflict de munca.
2007_rozi a scris:

Daca considerati un abuz din partea angajatorului , puteti sesiza si ITM-ul.
Iar la cercetarea disciplinara puteti sa mergeti insotit de un avocat, este dreptul dumneavoastra.


Cred ca asa voi proceda pentru ca de citeva zile refuza sa-mi dea o copie dupa fisa postului ( Stie el de ce ).
De curind directorul mi-a facut o "inscenare" : ca are semnata o Declaratie de catre un alt director ca in prezenta acestuia din urma ( si in prezenta lui) eu am mai afirmat ca am mai fumat in spatii neamenajate. Omul acesta n-are scrupule.
In ce masura aceasta poate constitui proba in instanta ? Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Conflict de munca.
2007_rozi a scris:

Cand ati luat la cunostinta despre convocarea la cercetarea disciplinara ...si cand este stabilita data pentru efectuarea acestei cercetari?
In conformitate cu prevederile CCMUNN:
Art. 75. - (1) Sub sancţiunea nulităţii absolute, nici o sancţiune nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.
(2) Pentru cercetarea abaterii disciplinare şi propunerea sancţiunii, angajatorul constituie o comisie. Din comisie va face parte fără drept de vot, în calitate de observator, şi un reprezentant al organizaţiei sindicale al cărei membru este salariatul cercetat.
(3) Comisia îl va convoca în scris pe salariatul cercetat, cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte. Convocarea va indica cel puţin motivul, data, ora şi locul întrevederii.
(4) În cadrul cercetării se vor stabili faptele şi urmările acestora, împrejurările în care au fost săvârşite, precum şi orice date concludente pe baza cărora să se poată stabili existenţa sau inexistenţa vinovăţiei. Ascultarea şi verificarea apărărilor salariatului cercetat sunt obligatorii.
(5) Neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condiţiile prevăzute la alin. (4) fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancţionarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile.
(6) Activitatea de cercetare a abaterii disciplinare impune stabilirea următoarelor aspecte:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.
(7) Salariatul are dreptul să cunoască toate actele şi faptele cercetării şi să solicite în apărare probele pe care le consideră necesare.
(8) Comisia propune aplicarea sau neaplicarea unei sancţiuni disciplinare după finalizarea cercetării.
(9) Lucrările comisiei de disciplină se consemnează într-un registru de procese-verbale.
(10) La stabilirea sancţiunii se va ţine seama de cauzele şi gravitatea faptei, de împrejurările în care fapta a fost comisă, de gradul de vinovăţie a salariatului, de eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.
(11) În baza propunerii comisiei de disciplină angajatorul va emite decizia de sancţionare.


Deci trebuie doar sa luati la cunostinta , ci sa si primiti un exemplar.


Am luat la cunostinta pe 20.02 si referitor la Convocare si mi s-a prezentat sa citesc si referatul. Data e stabilita pentru 3.03. In Convocare era specificat ceva putin diferit fata de Referat, in sensul de a ma incrimina. Azi cind am cerut copie dupa referat mi s-a spus ca miine, si au invocat un motiv aiurea. Dar miine ma gindesc ca vor reface Referatul astfel incit sa "bata" cu Convocarea. Nu pot accepta asa ceva, nu se joaca cu cartile pe masa ci prin tot felul de subterfugii si inexactitati. Ma gindeam sa instiintez ITM ul , nu stiu...