avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters80271

Activitate ContSters80271

cos55ap a scris:
...
-1.Sa zica multumesc ca cineva i-a angajat, intrucat multi dintre ei se duc in invatamant pentru.ca sunt ratati profesional in domeniul privat. Adica, daca un profesor de contabilitate preda la Liceu si venitul obtinut este unica lui sursa de venit inseamna ca nu este capabil sa tina o evidenta contabila amarata. Valabil si pentru profesorii de: matematica, fizica, biologie, chimie, engleza (ar putea traduce o carte decat sa faca greva)
...
2. sa zica multumesc ca la angajare au mers pe pile si nepotisme si nu au trecut prin teste si interviuri asa cum am facut eu. ...


Domnule Cosmin Antohe,
Aveti dreptate:
1. evidenta contabila este ... amarata (dvs. ati spus-o mai sus) si oricine o poate face;
2. [EDITAT]
3. din cercetarile mele daca un profesor de matematica sa zicem ar traduce o carte, si dvs. ati putea fi montator aparatura de telecomunicatii si instalatii de semnalizare, centralizare si blocare (SCB) ocupatie cod CAEN 724410 (e simplu nu? ) ;
4. la intrebarea 2 ar trebuie sa va mai interesati cate examene dau acei profesori pana ajung profesori exceptati de catre dvs.
[EDITAT]
Andreea Lisievici a scris:
Deci daca avem un guvern care ne sfideaza pe toti trebuie sa nu mai vorbim de moralitate? Interesant :)


Si atunci toata lumea sa stea cu mainile in sold ? Dumneavoastra aveti sindicat? Daca da, atunci acela se rezuma doar la cotizatia de pe fluturasul de salariu? Credeti-ma in cazul asta nu mi-as alege un reprezentant ca dumneavoastră. E parerea mea si e un drept pe care ni l-am castigat . Cum a fost de moral cand oameni care asteptau raspunsul unui proces, oameni care aveau de scos documente de cadastru, etc. si nu au avut cum din cauza grevei magistratilor, etc.? Acei oameni amarati, batrani nu au avut de suferit? Sau asta e moral ?

Are mare dreptate dl. dann37 si dl. gabescu

In rest ... fiecare cu interesul lui. Of.... iar intervine moralitatea.
dann37 a scris:

Intotdeauna, atunci cand profesorii si-au exercitat revendicarile, s-a amintit obsesiv despre copii, ca fiind victimele colaterale sau ma rog, directe. Asta e un soi de arma emotionala. La intrebarea "ce vina au elevii?", cei obligati sa raspunda sunt guvernantii si nimeni altcineva. Cautati cauza si nu efectul. Am avut surprinderea sa intalnesc oameni din justitie cuprinsi de indignare ca dascalii au tupeul sa apeleze la forme legale de lupta impotriva nedreptatilor ale caror tinte sunt. Cu siguranta, sunt parinti si ii afecteaza grevele oamenilor de la catedra. Cand a fost vorba despre drepturile lor salariale, cei in roba au dat statul in judecata si, fireste, au castigat. Ce bine au interpretat rolul de arbitru-jucator! Acum, observ ca anumiti oameni care impart dreptatea prin salile de judecata, isi ignora menirea si insigna incrustata cu LEX. Incep sa raspunda la indicatiile politice. Este aberant si neconstitutional. Apropo, ce interese lezeaza mai mult egoismul proverbial al romanilor:: drumurile blocate, trenurile intepenite sau scolile inchise? In functie de situatie si de timpul ei, nu-i asa?


Intradevar cel mai tare raspuns pe tema asta. Jos palaria! Sunteti mai bun decat liderii lor de sindicat ! Cei care au copii la scoala nu au cum sa fie obiectivi. Dar poate cine stie ...
Care este rostul unui protest? A se vedea protestul magistratilor, medicilor de familie, etc. Daca si acestia ar fi protestat in afara orelor de program ... care mai era rostul?
Propun un nou fel de protest al celor care au de revendicat ceva in Romania: IN CONCEDIU ! Si daca se poate sa protestam cand suntem in concediu in strainatate (pe plaja). Nu e tare? :yeah:
Eu inchei aici, nu vad de ce sa intru in polemica. Nu am intalnit inca oameni obiectivi !
Răspuns la discuția incadrare post biliotecar comunal
Da. Legea 128 din 1997 spune urmatoarele (si fac un rezumat a ceea ce va intereseaza) :

Art. 6
(1)Functiile didactice auxiliare sunt:

a)bibliotecar, documentarist, redactor;
b)informatician;
c)laborant;
d)tehnician;
e)pedagog scolar;
f)instructor-animator, instructor de educatie extrascolara;
g)asistent social;

Art. 8
(la data 27-apr-1998 Art. 8 din titlul II, capitolul I, sectiunea 2 a fost reglementat de Metodologia 27033/1998 )
Pentru ocuparea functiilor didactice auxiliare trebuie indeplinite urmatoarele conditii de studii:
a)pentru functia de bibliotecar, de documentarist si de redactor - absolvirea cu examen de diploma a unei institutii de invatamant sectia de biblioteconomie, sau a altor institutii de invatamant ai caror absolventi au studiat in timpul scolarizarii disciplinele de profil din domeniul biblioteconomiei; pot ocupa functia de bibliotecar, de documentarist sau de redactor si alti absolventi ai invatamantului superior, postliceal sau liceal cu diploma, pe perioada determinata, daca au urmat un curs de initiere in domeniu;


Andreea Lisievici a scris:
Puteati sa protestati inafara orelor ...


Nu le tin partea neaparat dar asta chiar e tare !! :((
Sunt informatician la doua scoli generale, fiecare cu jumatate de norma. Sunt absolvent al Academiei Tehnice Militare precum şi al Facultatii de Drept. In prezent sunt in ultimul an si la Facultatea de Informatica , care o voi absolvi in vara. Sunt incadrat cu studii medii, desi mi s-a spus ca pentru informaticieni conditia de incadrare pe studii superioare este : o facultate de lunga durată şi cursuri de informatica finalizate cu certificat de absolvire (raspuns primit la ISJ!!!!). La scoala mi se spune ca nu pot fi remunerat pe studii superioare ???!!!.
Stie cineva care este adevarul? Daca se poate va rog sa-mi trimite-ti si baza legala pentru ca ei daca nu vad scris nu fac nimic!!!
Va multumesc anticipat !!!