avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1373 soluții astăzi
Forum Activitate claus tc

Activitate claus tc

Răspuns la discuția creditare societate
Multumesc foarte mult pentru raspuns.Este si aceasta o varianta, numai ca nu se tine evidenta banilor investiti de asociati cu infiintarea societatii, bani pe care la un moment dat vor dori sa ii retraga. Pana la urma am ales varianta "mai putin agreata de mine" de a intocmi o DI cu intreaga suma pe care au investit-o in societate, pe care am evidentiat-o in 455 cu analitice pe asociati, dupa care am facut un decont de cheltuieli si o DP catre asociati.
Răspuns la discuția creditare societate
Este legala taxa radio-tv? Se face mare tam-tam la radio Iasi, cum ca persoanele juridice care nu au contract cu E-ON , si care nu achita aceasta taxa prin intermediul facturii emise de E-ON, trebuie sa achite taxa direct la sediul Radio Iasi( sau alta adresa). Eu am un PF care functioneaza in apartamentul proprietate, intr-o camera , pe care am contract de comodat, si deduc cheltuielile proportional cu suprafata ocupata, inclusiv factura de la E-ON cu taxa radio-tv. Trebuie sa o mai platesc odata ca PF? Nu este penibil?
Răspuns la discuția creditare societate
claus tc a scris:

Lucrez la o societate nou infiintata. Am facut un decont de cheltuieli cu toate cheltuielile generate de infiintarea soc.,si am facut o DP catre asociat. Nu pot face chitanta de creditare pentru am chitantier din februarie 2009, iar eu trebuie sa contabilizez cheltuielile de constituire in ian 2009(CUI din 16.ian.2009). In luna ianuarie am avut incasari care pot acoperi aceste cheltuieli de infiintare. Trebuie neaparat sa trec aceste sume prin 455 sau pot face direct:
542=5311
%=542
201
401
etc?
Nu sunt adeptul dispozitiei de incasare! Va rog urgent!
Răspuns la discuția creditare societate
Lucrez la o societate nou infiintata. Am facut un decont de cheltuieli cu toate cheltuielile generate de infiintarea soc.,si am facut o DP catre asociat. Nu pot face chitanta de creditare pentru am chitantier din februarie 2009, iar eu trebuie sa contabilizez cheltuielile de constituire in ian 2009(CUI din 16.ian.2009). In luna ianuarie am avut incasari care pot acoperi aceste cheltuieli de infiintare. Trebuie neaparat sa trec aceste sume prin 455 sau pot face direct:
542=5311
%=542
201
401
etc?
Nu sunt adeptul dispozitiei de incasare! Va rog urgent!