Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general creditare societate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

creditare societate

O societate are 2 asociati X si Y. Unul din ei X este si administratorul societatii. Poate Y sa crediteze societatea in baza unui contract de imprumut intre el si societate? Va multumesc!
Da, poate sa crediteze societatea in baza unui contract de imprumut.
Multumesc frumos!
Lucrez la o societate nou infiintata. Am facut un decont de cheltuieli cu toate cheltuielile generate de infiintarea soc.,si am facut o DP catre asociat. Nu pot face chitanta de creditare pentru am chitantier din februarie 2009, iar eu trebuie sa contabilizez cheltuielile de constituire in ian 2009(CUI din 16.ian.2009). In luna ianuarie am avut incasari care pot acoperi aceste cheltuieli de infiintare. Trebuie neaparat sa trec aceste sume prin 455 sau pot face direct:
542=5311
%=542
etc?
Nu sunt adeptul dispozitiei de incasare! Va rog urgent!
claus tc a scris:

Lucrez la o societate nou infiintata. Am facut un decont de cheltuieli cu toate cheltuielile generate de infiintarea soc.,si am facut o DP catre asociat. Nu pot face chitanta de creditare pentru am chitantier din februarie 2009, iar eu trebuie sa contabilizez cheltuielile de constituire in ian 2009(CUI din 16.ian.2009). In luna ianuarie am avut incasari care pot acoperi aceste cheltuieli de infiintare. Trebuie neaparat sa trec aceste sume prin 455 sau pot face direct:
542=5311
%=542
etc?
Nu sunt adeptul dispozitiei de incasare! Va rog urgent!
Este legala taxa radio-tv? Se face mare tam-tam la radio Iasi, cum ca persoanele juridice care nu au contract cu E-ON , si care nu achita aceasta taxa prin intermediul facturii emise de E-ON, trebuie sa achite taxa direct la sediul Radio Iasi( sau alta adresa). Eu am un PF care functioneaza in apartamentul proprietate, intr-o camera , pe care am contract de comodat, si deduc cheltuielile proportional cu suprafata ocupata, inclusiv factura de la E-ON cu taxa radio-tv. Trebuie sa o mai platesc odata ca PF? Nu este penibil?