avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate Miyako

Activitate Miyako

normal ca ma duc. mam speriat putin, eu nu am fost la politie in viata mea. acum am o citatie acolo. de aia am intrebat sa stiu ce se intampla, care sunt pasii si mai ales daca trebuie sa ma duc insotit de un avocat.
multumesc de raspunsuri. maine dimineata trebuie sa ma prezint acolo. o sa mai postez aici sa va tin la curent.
Ajunge doar o plangere pentru citatia asta sau mai trebuie ceva dovezi sau martori? Pot sa fiu retinut doar pe baza la aceasta plagere? Mam tot gandit si chiar nu cred ca am facut nimica. Si de unde aveau datele mele? Cine a depus plangerea lea dat? Era numele complet pe foaie si cnp

ps mam adus aminte ca am vazut ceva pe foaia politistului ceva cu art 208 si art 31
Am primit o citatie sa ma prezint la politie. Pe foaia ce o am de la politist nu scrie pentru ce sunt chemat la sectie. Pe foaia ce o avea dansu am observat ca era numele meul, cnp si mai era trecut ceva de furt. Problema e ca nu stiu sa fii facut nimica si nu am idee despre ce e vorba. Am intrebat sa imi dea ceva detalii si mai zis ca nu stie si a mai zis ca fapta pentru care sunt chemat nu poate fii mai veche de 6 luni. Pe citatie scrie ca sunt "faptuitor". Am nevoie de un avocat acolo? O sa fiu interogat? Sau ce se va intampla?
Mentionez ca nu am avut niciodata probleme cu legea, nici macar o amenda nu am. Deci sunt putin speriat si debusolat. As aprecia mult un raspuns care sa imi zica ce se va intampla.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Cont de e-mail spart
este vorba despre un cont de yahoo. se pare ca tipul a folosit acceasi parola si la mail si la un forum pe care sa inregistrat. moderatorul de pe forum a abuzat de pozitia sa si ia intrat pe mail pentru a putea face rost de o parola pentru un alt cont.
se pare ca intre timp cei implicati sau pus de acord.
ms de raspunsuri
Este vorba despre o discutie avuta pe un forum oarecare si nu neam putut pune de acord.
Unei persoane i sa spart contul de email si i sa schimbat parola. Cel in cauza a aflat un numar de telefon al unei persoane care stie cine a spart contul de email si a recunoscut ca stie in convorbire, dar nu a spus cine e faptasul. Convorbirea a fost inregistrata de cel pagubit si postata pe forumul respectiv unde sa discutat problema. Am urmatoarele intrbari:
- inregistrarea convorbirii poate fii folosita ca proba in instanta?
- ce sanse de reusita are actiunea celui pagubit daca va depune plangere la poilitie impotriva acelei persoane cu care a vorbit (mentionez ca cei doi nu se cunsc personal)?
- faptul ca a inregistrat convorbirea si a facuto publica este o infractiune?
Multumesc anticipat.