avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate wittman

Activitate wittman

Buna Ziua,

am si eu o situatie in care sunt cam in ceata,deci, in functia mea de conducere intr o firma am luat decizia de a scoate niste obiecte din incinta, am intocmit aviz de insotire a marfii, am contractat o masina si am efectuat aceasta actiune.
Cea ce am scos era la latitudinea mea daca se putea sau nu scoate din firma.
Peste 2 zile conducerea a facut reclamatie la politie ptr furt impotriva mea, politia a intrat in locul unde erau depozitate aceste obiecte chiar daca proprietarul imobilului nu era acasa,si fara mandat de perchezitie ba mai mult firma a trimis o masina si 4 muncitori care au ridicat aceste obiecte din nou fara acordul proprietarului.Mentionez ca nu erau obiecte de valoare ci niste rebuturi.Acum eu stau de 10 zile fara sa stiu ce masuri a luat politia sau ce masuri a luat conducerea firmei in legatura cu mine, am sunat eu si mi s-a spus ca contractul imi este suspendat.

Intrebarile mele sunt:
-daca politia hotaraste neinceperea urm penale pot fi concediat?
-daca pol hot neinceperea urm penale pot da firma in judecata ptr ca am fost dat afara pe nedrept si ptr aducerea de acuzatii nefondate si sa cer despagubiri?
-cat poate firma sa-mi tina contractul suspendat?
-in comisia de disciplina cine ma va apara eu nefiind inscris in nici o organizatie sindicala?

Sunt cam bulversat si am nevoie de ajutor, poate nu am fost asa de coerent, va multumesc.