avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1890 soluții astăzi
Forum Activitate madalinu

Activitate madalinu

va multumesc foarte mult
Buna ziua!
Va rog daca poate cineva sa ma ajute in urmatoarea priviinta.
Firma la care sunt angajata detine doua restaurante si o firma de catering. cea mai importanta grija a noastra este ca macarea sa fie foarte buna si pentru acest lucru trebuie ca bucatarii sa fie foarte responsabili. avand in vedere ca in domeniul nostru fluctuatia de personala este mare intrebarea mea este daca pot adauga in contractul de munca o clauza la obligatiile salariatului cum ca sunt responsabili de calitatea produsului finit.
eu am trecut in fisa postului dar ideea este sa am o baza legala de sanctiune in cazul in care nu-si indeplinesc atributiile. livram mancare si la gradinite si este foarte riscant ca cineva sa nu-si faca treaba cum trebuie.
vreau sa stiu daca este vreo posibilitate sa fac acest lucru.

va multumesc foarte mult.
As vrea va rog sa ma ajutati cu urmatoarea chestiune, sa-mi spuneti daca in momentul in care se angajeaza o persoana cu varsta peste 50 de ani angajatorul primeste lunar echivalentul salariului minim pe economie si daca da , ce formalitati mai presupune aceasta, adica daca pe langa actele necesare angajarii mai trebuie ceva in plus. va multumesc anticipat