avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate redeye_ixu

Activitate redeye_ixu

Răspuns la discuția Achizitie autoturism in leasing
Salutare!
Nu ma poate ajuta nimeni ? :(
Salutare!

Am o intrebare, poate ma ajuta cineva!

Am depus 3 cupoane rabla si actele necesare unui contract de leasing exact inainte de schimbarea TVA-ului, pe 28 iunie, daca nu ma insel.
Datorita modificarii TVA-ului si reglementarilor pe partea de creditare, firmele de leasing nu mai functioneaza de atunci.
Am tot asteptat sa isi schimbe sistemul informatic, dar se pare ca reglemetarile pe creditare nu sunt aplicabile si pe leasing.
In 30 de zile dealerul este obligat sa livreze masina, daca este luata prin programul Rabla 2010. Eu vreau in continuare sa fac leasing, dar nu stiu ce se intampla cu cupoanele ( au zis ca se poate obtine o amanare) sau cand se reia activitatea de leasing.
Daca ajuta cu ceva, vreau sa facun leasing la Unicredit Leasing.

Aveti idee ce se intampla cu leasingul, cand se reia activitatea, care este starea in momentul acesta?

Va multumesc!
:)

Mai am o intrebare, totusi...

As putea sa fac un contract de drepturi de autor, nu stiu exact cum se numeste, si am inteles ca plateste firma 10 % iar din restul 40 % sunt considerate cheltuieli, si ce ramane se impoziteaza cu 6%, ( am carte de munca, deci nu trebuie sa mai dau 6,5% la sanatate). avantajul ar fi ca pot sa iau bani in fiecare luna, din cate am inteles, nu doar la sfarsitul anului.
Daca fac acest contract, si el se inregistreaza peste 2-3 luni, dar in aceste luni deja s-au vandut niste aplicatii, s-au obtinut niste bani, se mai pot impartii acesti bani? sau doar de la data in care a fost inregistrat contractul?
Ne-am gandit sa ne facem amandoi contract de drepturi de autor, el ramane administrator-director, ce-o fi, dar sa faca contract cu o ruda apropiata, pentru partea lui. Si atunci, se dau 2,5 % impozit din incasari, 10 % impozit platit de firma in contul contractelor, si restul impartit egal.
Cam de ce ar fi nevoie? schimbat statutul?
Exista un model de contract de drepturi de autor , dar in care sa se stipuleze procente, si nu o suma fixa?

Multumesc mult!!!!

p.s. se pare ca am mai multe intrebari...:))
Multumesc mult!!!

Puteti sa imi spuneti si unde anume se fac actele necesare? La notar?
Salutare!

Am si eu o problema:

Am un prieten, care are un SRL, banuiesc ca e microintreprindere ( sau nu :)). Noi doi facem niste aplicatii pt iPhone.
As vrea sa stiu ca ar trebuii sa fac pt a devenii asociat sau partener, ca sa putem impartii profitul 50-50%. singura cheltuiala ar fi contabilitatea, dar destul de putin.

Daca mai trebuie sa precizez ceva, va rog sa-mi spuneti, nu ma pricep deloc la lucrurile astea.

Multumesc!!!