avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1626 soluții astăzi
Forum Activitate alexyuv

Activitate alexyuv

in contractul de vanzare cumparare apare urmatorul paragraf:
Terenul aferent activului se va vinde CUMPARATORULUI pri negociere directa dupa obtinerea titlului de proprietate(de catre S.C. fortuna S.A Bucuresti) conform prevederilor legale in vigoare.
Pentru teren cumparatorul are drept de folosinta urmand sa se incheie un contract de inchiriere.
cladirea a fost cumparata cu contract de vanzare cumparare.
cladirea si terenul apartineau lui fortuna S.A. fosta ILF(institutul legume fructe) si in '96 am cumparat doar cladirea deoarece nu iesisera titlurile de proprietate ale terenului de la stat, care nu au iesit si nici pana in ziua de azi.
ideea e ca nu se stie cand vor iesi titlurile de prorietate fiind o operatiune biroctatica o sa mai dureze ceva pana cand vor iesii dar vreau sa fiu pregatit pt ziua in care voi avea optiunea de a cumpara si terenul.
voi avea prioritate in cumparearea terenului atunci cand se va putea cumpara? si daca da exista posibilitatea sa-mi ceara un pret pe care nu mi-l pot permite ce se intampla atunci?

am si eu urmatoarea problema: am o cladire achizitionata cu un contract de vanzare-cumparare dar nu si terenul aferent cladiri, pt teren platesc chirie. ce se poate intampla cand se termina contractul de inchiriere?