avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1872 soluții astăzi
Forum Activitate adina.gauliuc

Activitate adina.gauliuc

ba din contra pana acum au facut o treaba extraordinara, la nici jumatate de ora dupa ce am depus plangerea in data de 7.01.2009, au fost la primarie sa verifice inregistrarile camerelor de luat vederi,lucru care, marturisesc,m-a lasat fara cuvinte pt ca nu ma asteptam la asa operativitate, ceea ce mi-a dat speranta ca totusi politia chiar isi face datoria, am fost instiintata de fiecare data de cursul anchetei chiar n-am avut motive de suspiciuni sau nemultumire. Singurul lucru care mi s-a parut ciudat a fost exact acest "sfat" de a-mi retrage plangerea cu explicatia ca dosarul oricum pleaca mai departe la procuratura si asa voi putea evita drumuri in instante, procese si altele....urmand a se judeca cei de la Casco cu persoana vinovata.
Nu stiu ce sa zic, nu ii acuz cu nimic, din punctul meu de vedere si-au facut datoria si le multumesc. Mai departe sper sa si-o faca si cei care vor cerceta dosarul de azi inainte.
Vroiam doar sa stiu daca am dreptul sa iau dovada in situatia de fata si daca intr-adevar persoana vinovata poate scapa fara amenda si dosar penal.
Multumesc
Multumesc pentru raspuns,
Poate nu am explicat in detaliu dar...politistul care se ocupa de caz cat si superiorul acestuia sustin ca nu-mi pot elibera dovada decat daca imi retrag plangerea. La dosar exista declaratia suspectului identificat pe care am si citit-o personal, deci acesta a fost identificat de catre dansii iar declaratia acestuia prin care recunoaste vandalizarea este semnata in fata dansilor. Persoana nu a fost constransa in niciun fel sa declare aceste fapte ci pur si simplu la prezentarea dovezilor a recunoscut. Mi se pare aberant sa-mi retrag plangerea de aceea am declarat ca o mentin si doresc trimiterea cazului mai departe. Nu am dovada si circul cu masina cu acel far spart(geamurile le-am pus pe cheltuiala mea),am doar un bilet cu un numar de inregistrare a cazului si atat. Dar cel mai aberant mi s-a parut faptul ca conform explicatiilor date de catre cei care se ocupa de caz aceasta persoana poate scapa chiar si fara amenda iar la cazierul acestuia nu v-a aparea absolut nimic in fata legii fiind curat ca lacrima....chiar asa sa fie...nu prea imi vine a crede....
buna ziua,
in data de 6 spre 7 ianuarie masina mi-a fost vandalizata in parcare, geamuri sparte, far,parbriz ciobit. am depus plangere la politie, am mers la primarie unde am vizualizat inregistrarile camerelor de luat vederi care nu reflecta mare lucru. cu toate acestea am reusit sa identificam autorul care in urma unei razbunari a recurs la acest gest.mentionez ca la dosar exista probe cat si o declaratie scrisa a suspectului in care acesta recunoaste fapta.
mi s-a sugerat sa renunt la plangere pentru a putea primi dovada pe care nu am primit-o nici pana in ziua de azi cu motivatia ca in momentul in care eu renunt la plangere dosarul oricum va pleca mai departe doar ca mie imi va fi de folos la casco pentru a-mi repara masina. cum eu nu am renuntat la plangere nu mi s-a eliberat nici dovada si mi s-a specificat ca exista posibilitatea ca nici suspectul sa nu pateasca nimic. intrebarea mea este daca exista declaratie scrisa la dosar prin care se recunoaste fapta chiar nu o sa se intample absolut nimic? dovada ar fi trebuit sa mi se dea oricare ar fi fost cursul dosarului?
Multumesc