avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Activitate fury

Activitate fury

Răspuns la discuția cum stiu daca am carte de munca?
as vrea sa aflu din alte surse, deoarece comportamentul angajatorului meu m-a determinat sa nu ii mai acord incredere.

vreau doar sa stiu daca se poate sa am carte de munca fara sa ii fi dus copie dupa certificatul de nastere si adeverinta de la facultate.

multumesc.
am lucrat la o firma (prima mea slujba) si am cerut sa am carte de munca. am semnat contractul de munca, insa cand am plecat dupa cateva luni, angajatorul mi-a cerut niste acte: copie dupa certificatul de nastere, adeverinta de la facultate. nu stiu daca mi le-a cerut pentru ca inca nu imi depusese actele necesare cartii de munca sau pentru ca erau necesare pentru ca el sa imi poata retrage cartea de munca. nu am mai tinut legatura cu angajatorul meu si as dori sa stiu cum pot afla daca mi s-a facut carte de munca. pot intreba la ITM?

acum vreau sa ma angajez in alta parte si nu stiu daca am carte de munca, sau in ce conditii mi-a fost desfacut contractul de munca de la prima slujba. eu am depus o cerere de demisie si am stat cele doua sapatamani prevazute, dar nu am pastrat o a doua copie dupa cererea de demisie, pe care sa o fi semnat patronul. (stiu ca a fost o prostie, dar eram destul de putin familizarizat cu procedurile, si cred ca angajatorul meu a profitat de asta).