avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum stiu daca am carte de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum stiu daca am carte de munca?

am lucrat la o firma (prima mea slujba) si am cerut sa am carte de munca. am semnat contractul de munca, insa cand am plecat dupa cateva luni, angajatorul mi-a cerut niste acte: copie dupa certificatul de nastere, adeverinta de la facultate. nu stiu daca mi le-a cerut pentru ca inca nu imi depusese actele necesare cartii de munca sau pentru ca erau necesare pentru ca el sa imi poata retrage cartea de munca. nu am mai tinut legatura cu angajatorul meu si as dori sa stiu cum pot afla daca mi s-a facut carte de munca. pot intreba la ITM?

acum vreau sa ma angajez in alta parte si nu stiu daca am carte de munca, sau in ce conditii mi-a fost desfacut contractul de munca de la prima slujba. eu am depus o cerere de demisie si am stat cele doua sapatamani prevazute, dar nu am pastrat o a doua copie dupa cererea de demisie, pe care sa o fi semnat patronul. (stiu ca a fost o prostie, dar eram destul de putin familizarizat cu procedurile, si cred ca angajatorul meu a profitat de asta).
Incepe prin a lua legatura cu fostul tau angajator.
as vrea sa aflu din alte surse, deoarece comportamentul angajatorului meu m-a determinat sa nu ii mai acord incredere.

vreau doar sa stiu daca se poate sa am carte de munca fara sa ii fi dus copie dupa certificatul de nastere si adeverinta de la facultate.

multumesc.
Interesati-va la Directia Muncii din localitatea dvs.
In primul rand, nu la Directia de Munca trebuie sa va adresati ci la Inspectoratul Teritorial de Munca, ar trebui sa va spuna in primul rand numele referentului care se ocupa de firma unde ati lucrat, iar la acesta ar trebui in principiu sa existe copii ale actelor dvs. de angajare - dar posibilitatea ca referentul ITM sa rasoceasca arhiva pentru a gasi aceste acte, fara ca in prealabil sa va intrebe de ce nu ati obtinut aceste acte de la fostul angajator sunt destul de reduse.
In al doilea rand, este posibil sa vi se fi intocmit carnet de munca fara a avea copii ale certificatului de nastere sau diplomei de studii, daca avea o copie a actului dvs. de identitate (restul rubricilor putea sa le lase necompletate). Depinde insa si de momentul in care ati prestat activitatea (din martie 2003 pana prin ian. 2004 a existat o "criza" a tipizatelor pentru carnetele de munca), si de cat de corect (sau comod) este angajatorul in derularea relatiilor de munca.
In principiu, posibilitatea sa vi se fi intocmit carnet de munca este una f. mica, cu toate acestea va recomand si eu sa luati legatura cu fostul angajator, sa va clarificati situatia - poate chiar sa va dea o adeverinta privind activitatea prestata in cazul in care nu v-a intocmit carnetul de munca. Dar daca v-a intocmit totusi carnet de munca, este bine sa stiti acest lucru inainte de a solicita altui angajator sa va intocmeasca un alt carnet, pentru ca procedura de reunire a datelor de pe cele doua documente este una destul de anevoioasa.
Corina
Se poate afla foarte usor de la ITM daca ai carte de munca si nu este neaparat o operatiune anevoiasa. Trebuie sa mergi si sa ceri sa te caute in calculator pentru a afla daca ti-a inregistrat contractul de munca.
Contractul de munca nu presupune neaparat existenta tutoror actelor, este suficient buletinul.
Daca angajatorul ti-a cerut insa o declaratie ca nu ai mai lucrat nicaieri cu carte de munca sau ca nu ai carte de munca atunci sigur ti-a facut el carnet de munca. Daca nu, nu cred ca ti-a facut pentru ca aceasta declaratie este obligatorie la ITM.
La cealalta firma te poti angaja fie dand o declaratie ca ai cartea de munca la fostul angajator, fie dand o declaratie ca nu ai carte de munca, fie angajandu-te in scris ca vei aduce cartea de munca in 20 de zile, in functie de datele pe care le vei obtine de la ITM.
diana

Alte discuții în legătură

Cartea de munca/contract catalin1108 catalin1108 am si eu cateva intrebari Eu nu lucrez dar totusi cartea mea de munca merge la o firma . Acum am gasit un loc de munca (cu Contract pe 1 an) si de acceea nu ... (vezi toată discuția)
Carte de munca si somaj cristina_cristina cristina_cristina buna ziua.am lucrat 5 luni la un plafar. de la inceput mi s a spus ca imi face carte de munca(chiar mi a cerut copie dupa buletin si dupa certificatul de ... (vezi toată discuția)
Completare carte de munca... ioana2525 ioana2525 Am lucrat la o firma 1 an si 8 luni dar nu mi-a fost trecuta perioada lucrata pe cartea de munca. Contractele sunt inregistrate la ITM dar nu mi-a fost ceruta ... (vezi toată discuția)