avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate clau30

Activitate clau30

Răspuns la discuția am sanse la incredintare?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:


Oricum nu peste mult timp se va modifica legea si instantele vor fi nevoite sa priveasca cu mai mare atentie drepturile tatalui si drepturile minorului, in sensul ca un copil are doi parinti si nu numai unul.

avocat Claudiu Lascoschi



Buna ziua

Puteti sa ne spuneti despre ce lege e vorba si in ce sens se va schimba?

Cu multumiri
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Eu cred ca nu ar fi nimic rau daca tatal si-ar vedea, spre exemplu, de doua trei ori pe saptamana copilul.Cat priveste durata de timp e o chestiune care trebuie apreciata si gandita cu atentie.Cred ca ar trebui sa fie mai mare de 10 minute, undeva pe la 30 de minute ( parerea mea).
Asa copilul ar avea si el bucuria de a-si vedea tatal mai des.Daca copilul se bucura nu vad de ce ar trebui sa fie privat de aceasta bucurie.
Insa vedeti ca veti avea nevoie si de martori in proces.Atentie aici intrucat dvs va trebui sa inlaturati apararile mamei prin probe.
Simplul fapt ca sustineti ceva nu este suficient ( din pacate) si va trebui sa dovediti.Trebuie sa aveti in vedere si acest aspect relevant.

avocat Claudiu Lascoschi

Mi-e clar ca dv ori ati trecut prin asa ceva ori ati avut multe cazuri de tati....si va multumesc pt suport
In ce priveste cunoasterea drepturilor am trait o vremein usa unde este o fobie cu drepturile constitutionale....deci da le cunosc... cunosc si legile dar cred ca problema tine de cum se interpreteaza in instanta ele

Programul despre care vorbiti ar fi super.Cunoasteti cazuri in care s-a obtinut?
AVLIL a scris:


Desi e un lucru foarte greu acceptat de parinti, eu consider ca un lucru care ar putea aduce multe beneficii ar fi sa colaborati cu celalalt parinte. Chiar daca inseamna orgoliu imens inghitit, dar sa o sunati pe mama de ziua ei, sa-i dati o floare de 8 martie, sa-i spuneti ca opinia ei e foarte importanta (chiar daca dv. o puteti cenzura in masura in care intervine peste drepturile dv.), sa o intrebati asa, intr-o doara, oare ce sa faceti in weekendul viitor cu copilul, daca are vreo idee...
Apoi, evident, ii puteti spune ca a fost prea innorat sau ca n-ati gasit bilete... ori ca micutul nu a vrut... Dar daca un parinte vede ca nu incercati sa-l privati pe el de copil, ci incercati sa pastrati o legatura de familie toti trei, nu vad ce rau ar putea face, atat pentru dv., pentru celalalt parinte, dar mai ales pentru copil...
O femeie e magulita de complimente, chiar daca raspunde taios initial la ele pentru ca inca e nervoasa de esuarea relatiei...
Folositi orice ca sa va creati un cadru in care, cine stie, veti putea avea acces mai mult la copil...
Asa puteti ajunge sa va luati copilul de la gradinita cand mama are putina treaba dupa munca, mai faceti schimb de cate un weekend, lucrurile pot deveni mult mai relaxate.
Iar detensionarea va fi, cu siguranta, benefica.
Bineinteles ca astea sunt chestiuni generale si dv. numai puteti aprecia in ce masura vi se pot aplica.
Va doresc mult succes si va multumesc pentru intelegerea ca nu sunt rau intentionata sau partinitoare... Nu stiu ce as face eu pentru copilul meu, cand il voi avea, dar sper din inima ca voi putea trece peste ceea ce doresc eu pentru binele lui. Stiu ca va fi greu.
Succes! Asteptam pareri in continuare.


Este evident ca intelegerea si colaborarea reprezinta cheia succesului atunci cand sunt implicati copii (si nu numai)Din pacate notiunea se aplica la 2 persoane si cand uneia dintre ele i se pare ca are in mana numai asi (si conform legilor si a aplicarii lor chiar ii are)..........judecati dv mai departe
Propunerile dv le-am aincercat deja: de ziua ei un tort cu mesajul "la multi ani mami".....s-a refuzat.....de 1 martie flori....nu a deschis usa...le-am lasat la portar...de 8martie tot flori prin curier de data asta...am inteles ca le-a dus la gradinita....nenumarate apeluri la colaborare inclusiv prin prieteni comuni
Poate nu intelegeti pt ca nu aveti suficiente date: "fosta" e implicata de 2 ani intr-o noua relatie si cum se intampla, asta a insemnat multe iesiri , concedii prelungite, etc de care m-am bucurat si eu in sensul ca copilul l-a lasat la mine.Deci faptul ca de 2 ani am putut fi apropiat de copil se datoreaza nevoii de confort personal al "fostei" .Acum observa insa ca copilul e distant(ca sa nu folosesc termeni mai duri) cu ea si a schimbat foaia.Am auzit si comentarii de genul: "sa-si vada de viata lui ca eu i-am gasit alta tata copilului' Mi se pare super Ok ca vrea sa-si imbunatateasca relatia cu copilul dar de ce tb s-o faca prin ejectarea mea?
Mi-a duc aminte de o ruda, chirurg, care intodeauna cand cineva din familie se opera il trata de genul "nu te mai vaita atat ca nu e mare lucru"....pana cand i s-a intamplat lui si si-a schimbat complet opinia
Prin asta vreau sa spun ca desi apreciez opiniile dv, inteleg ca de la un punct dv nu mai puteti intelege starile prin care treci in astfel de situatii

In comentariul pe care il faceti colegului dv vorbiti de reincredintare.Deci asta e solutia?Am cunoscut avocati care mi-au prezentat cazuri in care s-a reusit .....dar probabil ca stiti mai bine ca mine cum.Asta e ultima solutie.

Ce parere aveti despre o instanta care in urma administrarii de probe constata ca actiunile unuia dintre parinti(sau a ambilor) nu sunt interesul copiilor si atunci obliga partile sa se "trateze".Cu alte cuvinte daca nu actionezi/actionati in interesul copilului va leg?.Mie mi se pare interesant

Cu stima
AVLIL a scris:

Poate va precizeaza politistul care e temeiul legal pentru o astfel de hartuire in tara noastra, caci in afara de temeiul din filmele americane care nu vad sa tina in instanta, eu nu gasesc un altul.
Cat priveste restul, dumnezeule! Ca nu deranjati copilul, ca doar vreti sa-l vedeti... chiar nu vi s-a facut mila macar (daca din iubire nu intelegeti ca nu e in interesul minorului) de reactia si amploarea emotionala a acelei vizite de "10 minute"? Ati revenit la gradinita iar si iar?

Eu cred ca e o hartuire, ca va hartuiti emotional copilul, nelasandu-l sa se adapteze la viata lui dupa despartirea dv. de mama... ori lungindu-i nejustificat perioada de adaptare... Dar asta nu are temei legal.
IN schimb, parca vad ca ramaneti si fara weekendul ala din aceasta cauza! Si o sa spuneti iar cat e de nedreapta viata, justitia din Romania etc.
Dar nu e normal sa traumatizati copilul zilnic, e inuman ceea ce faceti! E egoist, caci dv. va face mai mjult bine decat copilului.

Daca doamna il duce la un psiholog, sansele sunt reale ca acesta sa arate unei instante ca astfel de vizite constante creeaza mici traume in viata psihica a copilului... si ca fara ele i-ar fi bine...
Si uite-asa, mi-e sa nu ajungeti sa-l vedeti si mai putin...

Sper sa apreciati mesajul meu ca o picatura de realitate si nu de rautate.
Va doresc un copil fericit!


Va multumesc pt raspuns si va asigur ca il tratez ca pe o opinie avizata
Totusi 2 ani de zile (de la divort) zi de zi mi-am vizitat copilul prin parcuri.Credeti ca l-am traumatizat facand acest lucru?( +2 weekenduri/luna de vineri pana luni)
Primul lucru care l-am facut dupa divort a fost intilnirea cu un psiholog specializat in copii care m-a indrumat in acest fel:"Incearca sa petreci cat mai mult timp de calitate de el ca si cum ai fii langa el"
In plus de asta copilul este cel care (dupa cum imi spune bona in fiecare seara) intreaba" de ce nu a venit tata?
In rest,juridic, cred ca aveti dreptate

Apreciez in mod deosebit comentariile dv pe care le-am urmarit si in alte topicuri de aceea spuneti-mi direct:
E mai bine pt el sa ma limitez la 1 weekend/luna?Sa fac ce ma indeamna el sau cum ar vrea maica-sa?
Buna ziua

permiteti-mi sa va cer opinia asupra aspectelor legate de problema deschisa in acest topic

Dupa 1 sapt de rugaminti dna directoare a gradinitei mi-a perrmis sa-mi vad copilul 10 min. cea ce s-a intamplat marti.Din pacate pentru mine cel mic s-a comportat intr-un mod neasteptat in sensul ca nu mai m-a lasat sa plec cca 2 ore repetand mereu "tata nu pleaca",plangand etc.Vazand toate acestea educatoarea m-a introdus in mijlocul grupei, mi-a prezentat toti copiii, a trebuit sa-i dau eu sa manance, etc.Seara afland intamplarea fosta mea sotie i-a inmanat o hartie directoarei prin care i se interzice gradinitei sa-mi permita accesul
Incepand de miercuri l-am asteptat pe fiul meu in fata gradinitei dupa-amiaza pt a-l vedea pret de 7 secunde de la poarta gradinitei pana la masina si de a schimba 2 vorbe cu el
Insa si miercuri si joi si vineri toate aceste intilniri s-au facut in prezenta politiei care a fost chemata de fiecare data de fosta mea sotie.Politia nu a luat nici o masura asistand la un comportament civilizat din partea tuturor insa unul dintre echipaje mi-a spus ca mama copilului incearca prin aceste chemari sa produca probe pt un proces de hartuire

Mi-as dori sa cunosc opinia dv asupra aacestui aspect, daca fac ceva ilegal, si daca legea prin acel program de vizitare 1 wekend/luna imi interzice contactul cu copilul pe strada

va multumesc

PS:Vineri i-am dat fiului meu o jucarie, el s-a uitat la maica-sa si mi-a spus "mama nu lasa" a intervenit un politist care i-a spus: "haide-ti dna ce naiba " si atunci maica-sa l-a lasat
custodie.comuna a scris:

Va citez o parte din motivarea instantei care a ignorat actul oficial prin care cresea mi-a interzis toate cele mai sus mentionate:

" Dreptul parintelui caruia nu i-a fost incredintat copilul, de vizitare a acestuia , este consacrat si de art. 8 al Conventiei Europene pentru apararea drepturilor Omului , statele avand obligatia pozitiva de a nu impiedica tatal
sa stabileasca legaturi cu copilul daca doreste sa faca acest lucru. Cu toate acestea , obligatia autoritatilor nu este absoluta, natura si intinderea acestora depind de circumstantele fiecarei cauze in parte. "

Observati textul subliniat de mine care cred ca vorbeste de la sine de mentalitatea instantelor relativ la incredintara minorilor : "statele avand obligatia pozitiva de a nu impiedica tatal " .
Fara comentarii!


Dupa cum suna motivarea, mie mi se pare ca o actiune impotriva gradinitei/cresei ar avea succes
Chiar daca actiunea ar trebui repetata de 4-5 ori cred ca in final nu vor mai fi probleme
Eu sunt dispus sa o repet si de 20 de ori daca va trebui mai ales ca este impotriva gradinitei si nu a mamei deci nu implica denigrari si alte mizerii pe care inteleg ca trebuie sa le declari ca sa (eventual) castigi.
custodie.comuna a scris:

Eu am depus in instanta raspunsul oficial al unei crese de stat ,aflata in subordinea primariei sectorului 3 , prin care mi s-a imterzis expres sa vad copilul la cresa, si asta dupa ce aceiasi cresa a emis in timpul procesului , la cererea instantei un raport din care rezulta ca, de aproape un an decand copilul este inscris la cresa am fost acolo zi de zi.
Atat o instanta de fond cat si una superioara au ignorat pur si simplu raspunsul cresei, introducandu-l probabil in categoria normalului.........


Din ce spuneti dv nu prea sunt sanse.
Ati incercat sa dati in judecata direct gradinita?
Daca si asta pica ce ne mai ramane de facut?
Va multumesc pt raspunsuri

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Nu trebuie sa cereti neaparat schimbarea programului de vizitare din vechea hotarare.
avocat Claudiu Lascoschi


Dorinta mea de a schimba programul de vizitare rezulta din faptul ca nu il mai pot vedea pe cel mic zilnic.Din experienta dv. credeti ca s-ar putea obtine macar 1 ora/2 zile si in timpul saptamanii? (pe linga cele 2 weekend-uri)
Buna ziua
As dori sa aflu parere dv asupra a 2 aspecte
In primul rand sunt tatal unui baietel de 3 ani si 2 luni totodata divortat de 2 ani.In timpul divortului am cazut de acord cu mama copilului asupra unui program de vizitare (2weekend/luna + 1sapt vara + 1 sapt iarna) care ulterior in hotarare a aparut weekendul 2 din fiecare luna(nu am atacat-o deoarece mama copilului a promis ca isi va tine cuvantul)(ulterior si l-a tinut contra unor sume de bani).In acesti 2 ani am reusit sa-mi vad copilul zi de zi in fiecare dimineata in parc cu sprijinul bonei care m-a inteles (fara ca mama copilului sa fie de acord)

1. In urma cu o saptamana mama copilului l-a inscris la o gradinita privata (inclusiv cu transport).Am purtat o discutie cu patroana in care am solicitat sa-l pot vedea acolo insa aceasta mi-a replicat ca nu se poate si ca nu discuta decat cu mama cu care a semnat un contract(totodata mi-a spus ca a fost conditia necesara pusa de mama pt a-l inscrie la acea gradinita).
Ce cai de atac as avea si ce ma sfatuiti sa fac?

2. In urma unei cereri de schimbare program vizitare care ar putea fi maximum care se poate obtine?.De exemplu ar exista posibilitate sa-l iau de la gradinita si sa-l duc la domiciliul mamei....sau macar din 2 in 2 zile sa-l pot vedea....pt ca 2 wekenduri pe luna mi se par inumane

Va multumesc anticipat pt raspunsuri