avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate andreiutz

Activitate andreiutz

Multumesc mult pentru ajutor tuturor! Chiar m-au ajutat foarte mult sfaturile dumneavoastra. Stima
Proprietatea este compusa din casa de locuit + anexe + teren aferent aprox 150mp si se afla intr-un carier de case in oras. Nu cunosc detalii privind numarul dosarului de rectificare a incheierii delcaratiei de carte funciara. unde il pot gasi?

-as dori sa nu mai discutati in contradictoriu, nu mai stiu ce informatie sa o iau de buna si care nu! Stima si multumesc foarte mult pentru ajutor
posesi imobilului a fost exclusiv in proprietatea familiei mele pana in prezent. Am avut un proces avand ca obiect "plangere la legea 7/1996". o parte din hot judecatoreasca suna asa: OCPI a respins cererea de inscriere cu motivatia ca la dosar nu s-au depus acte prin care sa se constituie dreptul de proprietate asupra imobilului repsectiv. Arata petentii ca au prezentat OCPI, ca acte de proprietate certificate de mostenitor din 1966 si, respectiv din 2007.
..............
Prin incheiata respingere OCPI a arata ca la dosarul xxxx/21.10.2008 nu s-au depus acte in masura sa justifice dreptul de proprietate al petentilor, anume acte constitutive sau transmisive de drepturi.Se precizeaza astfel ca certificatele de mostenitor aflate la dosar nu sunt acte declarative, incapabile sa dovedeasca legatura juridica dintre titularii initiali ai dreptului asupra imobilului in discutie si ultimii mostenitori in speta petentii.
Problema:
Doresc vanzare unui imobil mostenit de la parinti dar intampin dificultati in intabularea imobilului. Am facut certificatul de mostenitor dar nu pot face intabularea deoarce nu am acte care dovedesc ca stra bunicii au cumparat imobilul de la vanzator in jurul anului 1920. S-au facut doar cerificate de mostenitor din generatie in generatie. Se poate rezolva aceasta problema fara a avea actul initial de vanzare cumparare a imobilului?