Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instrainare proprietate in baza certificatului de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instrainare proprietate in baza certificatului de mostenire

Problema:
Doresc vanzare unui imobil mostenit de la parinti dar intampin dificultati in intabularea imobilului. Am facut certificatul de mostenitor dar nu pot face intabularea deoarce nu am acte care dovedesc ca stra bunicii au cumparat imobilul de la vanzator in jurul anului 1920. S-au facut doar cerificate de mostenitor din generatie in generatie. Se poate rezolva aceasta problema fara a avea actul initial de vanzare cumparare a imobilului?
dar ati avut posesia imobilului pina in prezent ? de ce nu va adresati pentru actul de proprietate sau situatia de la recensamintul proprietatilor din anul 1948 catre MIRA _Directia Arhivelor nationale ?pentru intabulare vatrebuieuntitlude proprietate fie elactautentic sauhotarire judecatoreasca .
Cornel Vasile, Consilier juridic
fara sa doresc a va jigni va sfatuiesc prieteneste sa prezentati informatii reale nu de alta dar legea penala pedepseste inclusiv inducerea in eroare a tertilor cu privire la adevarul celor sustinute .mai mult,in Romania coruptia se manifesta prin exponentii sai de frunte :controlori sncfr/ratb,operatori videochat/servicii de asistenta si alte persoane.Sincer libertatea este scumpa si costa destul de mult iar unii dintre noi stiu sa o pretuiasca .Apropo,stiti ca datele prezentate peinternet intra sub incidetn reglementarilorlegii penaleiar cei care isi asuma identitati false/nu prezinta adevarulpot fidepistati ?
Adresati-va instantei de judecata . Sunt suficiente actele pe care le aveti si faptul ca dvs. si parintii respectiv bunicii dvs. au avut o posesie continua , neintrerupta si netulburata peste 30 de ani. Uzucapiunea, prescripţia achizitivă, este un mod de dobândire a proprietăţii sau a altor drepturi reale cu privire la un lucru, prin posedarea neîntreruptă a acestui lucru în tot timpul fixat de lege (30 de ani) Avand in vedere faptul ca din cele precizate de dvs. aveti o posesie ce depaseste cu mult termenul de 30 de ani prevazut de lege consider ca veti putea rezolva problema pe care ati intampinat-o si fara sa dispuneti de un act initial de vanzare cumparare a imobilului. Va vor trebui documente prin care sa dovediti ca v-ati comportat ca un proprietar de-a lungul timpului. (chitante care sa ateste faptul ca ati platit impozitul imobilului , facturi de utilitati , etc.
posesi imobilului a fost exclusiv in proprietatea familiei mele pana in prezent. Am avut un proces avand ca obiect "plangere la legea 7/1996". o parte din hot judecatoreasca suna asa: OCPI a respins cererea de inscriere cu motivatia ca la dosar nu s-au depus acte prin care sa se constituie dreptul de proprietate asupra imobilului repsectiv. Arata petentii ca au prezentat OCPI, ca acte de proprietate certificate de mostenitor din 1966 si, respectiv din 2007.
Prin incheiata respingere OCPI a arata ca la dosarul xxxx/21.10.2008 nu s-au depus acte in masura sa justifice dreptul de proprietate al petentilor, anume acte constitutive sau transmisive de drepturi.Se precizeaza astfel ca certificatele de mostenitor aflate la dosar nu sunt acte declarative, incapabile sa dovedeasca legatura juridica dintre titularii initiali ai dreptului asupra imobilului in discutie si ultimii mostenitori in speta petentii.
AVALEXANDRU a scris:

fara sa doresc a va jigni va sfatuiesc prieteneste sa prezentati informatii reale nu de alta dar legea penala pedepseste inclusiv inducerea in eroare a tertilor cu privire la adevarul celor sustinute .mai mult,in Romania coruptia se manifesta prin exponentii sai de frunte :controlori sncfr/ratb,operatori videochat/servicii de asistenta si alte persoane.Sincer libertatea este scumpa si costa destul de mult iar unii dintre noi stiu sa o pretuiasca .Apropo,stiti ca datele prezentate peinternet intra sub incidetn reglementarilorlegii penaleiar cei care isi asuma identitati false/nu prezinta adevarulpot fidepistati ?

:offtopic:
Este pentru ultima oara cand va cer sa respectati Regulamentul de postare , cu privire la continutul mesajelor postate pe acest forum.