avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate phill thomas

Activitate phill thomas

Discuție info- urgent!
Va rog , daca stiti sa raspundeti sa-mi dati si mie o informatie:

Poate un contabil cu experienta dar fara autorizatie sa semneze bilanul contabil la un Ong?

Exista vreun articol din lege care sa reglementeze acest lucru?


Mulrumes
Poate un contabil mai vechi , cu experienta dar fara autorizatie sa semneze un bilant contabil al unui ONG?
Exista vreun articol din lege care specifica posibilitatea sau interdictia?

Va multumesc
Va rog sa-mi spuneti daca exista o declaratie pe propria raspundere tipizata pentru depunerea bilantului?
De unde se ia ?
Cea din bilantul de anul trecut este in vigoare?

Multumesc.
Răspuns la discuția bilant ong
Multumesc pentru raspuns.

Nu m-am lamurit cu stabilirea codului caen. Daca fundatia are proiecte in domenii diverse : ingrijire animale , caritate, activitati culturale si religioase ce cod caen aleg la completarea bilantului? Teoretic se poate incadra in mai multe categorii iar in programul de bilant se accepta una singura.
Bună seara!

Aş dori nişte informaţii în legătură cu statutul unui ONG.

- în ce situaţie se poate spune că un ONG are activitate economică sau financiară ?
(ex. Dacă primeşte sponsorizări şi face donaţii – se poate declara că are activitate ?)
- care sunt activităţile cu detinaţie specială ?
- dacă are proiecte din mai multe domenii diferite de activitate , ce opţiune se allege la cod CAEN în bilanţ? Se pot pune mai multe opţiuni?
Răspuns la discuția bilant ong
Buna seara !

Multumesc pentru raspuns.

Mai am totusi unele nelamuriri.
-cand se poate spune ca o asociatie are activitate economica sau financiara?
- care sunt activitatile cu destinatie speciala
- oasociatie fara patrimoniu poate avea activitate economica?


Multumesc si astept raspunsul.
Discuție bilant ong
Bună seara!
Vă rog să-mi daţi şi mie o informaţie corectă şi actuală referitoare la activitatea unei fundaţii .
Fundaţia respectivă este persoană juridică fără scop patrimonial şi are proiecte în mai multe domenii de activitate : îngrijire câini. caritate, activităţi culturale şi religioase. Nu are angajaţi cu carte de muncă şi se susţine din sponsorizări şi donaţii.

La efectuarea bilanţului , la rubrica activitate economică sau financiară se alege opţiunea :+0000 –fără activitate economică” sau opţiunea “9499 –activ.altor org.n.c.a”?


Vă mulţumesc