avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra_hlade

Activitate alexandra_hlade

Buna ziua,

din nefericire, cei de la Administratia Financiara, cei care trebuie sa certifice veniturile mele nu vor sa imi elibereze adeverinta necesara pt Agentia Judeteana de Prestatii Sociale, justificand ca am un contract de conventie civila, pe car nu il pot inregistra, deoarece tine de art.78 din legea codului fiscal.

In aceasta situatie considerati ca ar trebui sau as fi in masura sa apelez la textul din alineatul b
"In situatia in care una dintre aceste dovezi nu poate fi eliberata, persoana indreptatita prezinta o declaratie pe propria raspundere privind realizarea acestor venituri, in conditiile prevazute de Codul penal." Cum ar trebui sa sune aceasta declaratie
Buna ziua,
sunt si eu mamica din 21 oct 2008. Am depus pe 15 ian 2008 dosarul pt acordarea indemnizatiei pt cresterea copilului pana la 2 . Saptamana aceasta am primit o scrisoare de la primarie ca trebuie sa refac adeverinta de la angajator privind veniturile, iar pt veniturile suplimentare sa aduc o dovada de la administratia financiara.

De aici mi s-a spus ca nu imi va folosi adeverinta cu veniturile suplimentare, deoarece sunt din conventie civila, art.78 din codul fiscal, iar aceste venituri nu se iau in considerare in conformitate cu HG 1682/2008.

Ce solutie poate exista pt veniturile pe care le-am incasat la firma unde am lucrat si cu care pe langa contractul de munca mai am incheiat si un contract de comision (conventie civila). Mai exista si alte mamici in situatia mea, pt ca eu nu aveam de unde sa stiu ca va fi mai avantajos pt mine sa ma autorizez ca PFA.

Poate fi contestata in vreun fel aceasta hotarare de guvern, pt ca banuiesc ca nu sunt singura mamica care a platiti impozit pe baza unui contract de comision?

Va multumesc anticipat pt eventualele lamuriri