avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate lucian_cris

Activitate lucian_cris

Am revenit cu o intrebare.
Dupa ce o sa iasa certificatul medico-legal am sa depun plangere penala.
Cand detaliez si trec martori trec si faptul ca a fost deposedat de telefonul si sters video de pe el sau ar fi mai indicat sa dea el o declaratie si sa o atasez plangerii?

Multumesc
Revin cu intrebarea: Cum pot afla numele politistilor care m-au baut? ,deoarece as dori ca in plangerea penala sa apara si numele lor,in cazul acesta banuiesc ca in cadrul achetei ar fi un lucru in minus de cercetat si teoretic s-ar axa fix pe persoanele in culpa. Tinand cont ca este o institutie publica as putea obtine aceasta informatie prin anumite mijloace legale.


Iti multumesc mult Corallia pentru sfaturi si pentru ajutor. Sunt din Ploiesti. M-am gandit sa trimit povestea si la ziarele din Ploiesti poate sunt oameni care inca mai scriu despre adevaratele probleme ale tari.
Va multumesc pentru raspuns Domule Partrascu Razvan. Dar daca dvs ati fi in locul meu,care ar fi pasi pe care i-ati urama? Poate ma puteti ajuta si cu sfaturi referitoare la completarea plangeri penale! Daca as avea bani pentru un avocat credeti-ma ca as apela,dar cum nu am sper sa pot strange cat mai multe informati de la oameni cu experienta care sunt indreptatiri sa dea sfaturi
Buna ziua,

In data de 03.07.2013 eu si un coleg am fost victime unui abuz al mai multor angajati ai politie locale Ploiesti.
Pe scurt. Eram intr-un parc si am incercat sa trec printr-o zona in care era amplast un gardulet (ne semnalizat cu interzis trecerea sau vreun anunt care sa interzica trecerea),m-au acostat 2 politisit de la interventii de la politia locala si m-au bruscat,m-au lovit,colegul meu vazant ce se intampla a scos telefonul si a inceput sa filmeze. Ne-au pus catusele si ne-au bagat in duba de interventie si ne-au dus la sediu. Cand am ajuns i-am intrebat de ce ne-au adus? de ce ne bruscheaza? de ce nu respecta legea? si de ce abuzea de puterea care o au.? Colegului meu i-au scos telefonul din buzunar,i-au sters toate filmarile,l-au amendat si l-au trimis acasa.
Pe mine m-au bagat intr-o camera,m-au legitimat si a venit un politist local cu o camera de luat vederi si m-a intrebat ce s-a intamplat. Am inceput sa spun si cand am ajuns la partea cu abuzurile colegilor a oprit camera de luat vederi si a plecat. Apoi au intrat politisti locali care au fost cu noi in duba si au inceput sa ma bata. intre timp mi-i s-a facut rau si m-au scos afara,a venit un agant de politie cu un proces verbal si m-a amentiat ca daca nu il semnez ma duce inapoi in camera si ma bate pana il semnez. L-am semnat si mi-au dat drumul acasa. Dupa ce am iesit din sediul lor am sunat imediat la 112 unde am povestit ce mi s-a intamplat,au trimis o salvare care m-a dus la spital mi s-a facut o ecografie si mi-au dat drumul acasa.
Pe data de 5.07.2013 am fost la IML sa-mi scot certificat medico-legal,mi s-au constatat leziunile si m-a trimis la Spital pentru mai mult investigatii. Acum sunt internat in spital si dupa perioada de spitalizare se va incheia si certificatul medico-legal.

Pecizari:
Agenti de politie nu s-au prezentat,nici verbal nici sa-mi arate vreo legitimatie,le-am cerut sa se prezinte dar nu au vrut.
Pe procesul verbal care mi-a fost intocmit unul din prenume este scris incomplet si a fost intocmit pentru "Aducerea de injurii si expresii jignitoare la adresa politistilor locali) La mentiuni este scris: "Consider ca este o masura abuziva"
As dori sa merg in audienta la comandantul politiei locale ploiesti in speranta ca ma poate ajuta sa-i identific pe acei politisti care m-au batut.
Vreau sa depun pangere la procuratura impotriva politistilor imediat ce voi fi externat si sa contest procesul verbal.

Intrebari:

Cum pot afla numele politistilor care m-au baut?
Crede-ti ca ma ajut la ceva sa cer acea audienta?
Cui sa adresez plangerea si ce sa fac in cazul in care nu aflu numele agresorilor?
Nu sunt sigur de ce zic dar daca Numele nu este scris corect in cazul acesta : Lucian Cristinel in C.I iar pe P.V : Lucian Cristian nu este o eroare care poate duce la anularea procesul verbal?
Se poate atasa plangeri si procesul verbal intocmit abuziv si contestatia?

In final ce alte sfaturi mai aveti ca sa pot sa ii trag pe faptasi la raspundere si daca mai sunt si alte proceduri care nu le stiu si le-as putea folosi sa dovedesc acest abuz.

Momentan nu am bani pentru angajarea sau sa cer sfatul unui avocat si nu as vrea sa fiu inca unul din multele cazuri care nu pot sa fac ceva impotriva abuzurilor de acest gen pentru ca nu au banii necesari pentru a angaja un avocat.

Va rog ajutati-ma sa nu lasam acest abuz sa scape nesanctionat.

Va multmesc anticipat pentru raspunsuri si daca mai aveti nevoie de alte detalii le ofer cu cea mai mare placere.



Răspuns la discuția prescriere datorie banca
dar prescriera incepe de la data ultimei somatii sau de la data in care banca a dat spre recuperare creditul?. Sa spunem ca in 01.012008 banca a dat creditul spre recuperare la o firma de recuperari...urmeaza...notificari...somatii...oferte de plata...alte somatii........toate aceste in decurs de 4 ani? Firma de recuperare mai poate sa ceara executare silita in acest caz?
ati putea sa fiti mai detaliat?
Care ar putea sa fie acele modalitati? Raportate la cazul meu binenteles.
Va multumesc tuturor celor care ati raspuns.
M-am hotarat sa nu fac contestatie pentru ca pana la urma tot aici o sa se ajunga si in final cu datorie mai mare.
Mai am o sing intrebare.
Daca eu am platit ultima rata sa spune pe data de 1.1.2007 si nu am mai achitat absolut nimic de atunci,dupa date de 1.1.2010 nu se mai poate cere executare silta,nu?
Asta am spus teoretic ptr ca nu e cazul meu,dar sa vad daca am inteles eu bine.

Va multumesc inca o data si va urez sarbatori fericite la toti.
ok,am inteles care sunt prevederile art. 281 C.pr.civ,unde pot face aceasta contestatie si care este procedura care trebuie urmata.
Daca voi face aceasta contestatie ce se va intampla ce proprierea facuta de catre executor?
Sunt dispus sa urmez toti pasi si toate caile de atac ptr a putea stopa aceasta propriere.
Daca ar putea cineva sa imi scrie pas cu pas ce ar trebui si cum ar trebui sa fac as fi foarte recunoscator.
Primul lucru care am sa il fac luni este sa ma duc sa cer copie dupa contractul de creditare,apoi sa fac contestatie conform art. 281 C.pr.civ.
Cum/unde pot verifica prescriptia dreptului de a cere executarea silita?
As fi dispus sa cer indrumarea unui avocat in Ploiesti dar nu dispun de foarte multi banii.
Din pacate nu mai am contractul de credit incheiat cu banca,dar luni am sa ma duc sa cer o copie.
Precizes ca nu am nici un bun pe numele meu si singurul bun de care ar putea sa se apropie este este salariul.
Nu cred ca am inteles prea bine cat pot sa imi retina de aceea apelez la amabilitate dvs sa imi explicati ca la "prosti"
Sa spunem teoretic ca eu am un venit net de 1500 pe luna. Prin propriere poate sa imi ia max 50% din salariu adica 750 ron. Eu daca aduc dovada ca am rata in valoare de 870 ron m-ar ajuta cu ceva ca sa imi ia mai putin?
Este o idee buna sa ma duc sa vb cu executorul si sa ii explic siuatiat? Tinand cont ca nu imi permit sfatul unui avocat?
Si ma gand in cazul in care m-as duce sa vb cu executorul,el va trage in directia lui si fara un avocat de partea mea m-ar "aburi". Vreau doar sa ma duc pregatit ptr o discutie cu executorul ca sa nu poata sa ma "abureasca",si sa ii arat concret prin legi si articole ca nu poate sa imi ia mai mult decat pot sa ii dau.
Va rog sa imi scuzati dezordinea din ideei dar in acest moment sunt cam panicat.
Daca este cineva care ar vrea sa ma ajute pot sa atasez actele care mi-au venit acasa (somatia si instintarea de propriere)