avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Activitate aiconomu

Activitate aiconomu

Multumesc pentru raspuns...care ma uimeste si ma surprinde neplacut (nu e un repros pt dvs :) ).
Nu cunosc legea locuintei. Contractul este OK, inregistrat la administratia financiara si cu impozitele platite. Contractul este facut cu o persoana juridica, o firma de advertising din Iasi. Suma lunara pe care o achitau era echivalentul a 550euro la cursul din ziua platii(asta inseamna 7euro/mp, pret minimal in zona in care locuiesc). Chiriasii nu mi-au dat nici-un preaviz scris, doar m-au anuntat verbal cu 30 zile inainte de plecare. Faptul ca dvs spuneti ca se poate denunta contractul unilateral fara motiv cu preaviz de 60zile ma surprinde neplacut pt ca asta inseamna ca chiriasul pote sa plece cind vrea indiferent de datele din contract, eu fiind prejudiciat financiar si moral. Eu am investit bani in spatiu, ei au produs uzura si mici stricaciuni, au plecat intr-o perioada cind e greu sa gasesti chiriasi, in plus am facut si un imprumut bazindu-ma pe aceasta chirie, deci sunt o serie de pagube pe care eu le suport ca urmare a inchirierii. Pentru logica mea e inacceptabila o asemenea lege.
Va rog sa va exprimati in continure opiniile, eventual si din partea altor persoane avizate, personal consider ca ar trebui sa existe legi si drepturi ale proprietarilor care sa le permita sa fie despagubiti in mod corect cind chiriasul face abuzuri si nu respecta contractul (din cele scrise mai sus de dl. Aurel Calauz rezult ca legea anuleaza anumite prevederi contractuale, nu?).
Problema mea e comuna, am inchiriat un spatiu din care chiriasii au plecat mai devreme cu 6 luni decit prevede contractul (01.09.2008-31.08.2009) pretinzind ca spatiul lasa de dorit si le creaza un deficit de imagine, ca au fost deranjati de ciinii mei care treceau prin curtea lor(cred ca i-am intrebat de vreo 10ori in cele 6 luni cit au stat daca ii deranjeaza ciinii ca sa le blochez accesul in curtea lor si au spus ca nu), ca nu am facut curat in beci (pe care nu aveau de gind sa-l foloseasca) etc. In final au plecat fara sa plateasca utilitatile (2170lei), conditionindu-ma de plata (de fapt scaderea din utilitati) unor obiecte ramase (mochete, jaluzele verticale si un cablaj pentru internet) pentru care cer un pret nerusinat (eu le-am sugerat sa le lase pt ca gaurisera peratii si tavanele si ar fi trebuit sa le repare, credeam ca vor cere un pret de bun simt). De aceea am hotarit sa ii dau in judecata si sa le cer plata daunelor interese, reprezentind chiria pt cele 6 luni care ramin pina la expirarea coontractului. In contract formulare de la Art.4.Chiria si modalitatile de plata este: "...Incetarea contractului înainte de termenul fixat la art.3, din iniţiativa chiriaşului, obligă pe acesta la plata daunelor - interese faţă de proprietar.". Art.3 se refera la durata chiriei, adica intre 01.09.2008-31.08.2009. Intrebarea mea este daca formularea de la art.4 imi permite sa obtin in instanta despagubiri reprezentind chiria pe cele 6 luni, sau formularea mea din contract a fost incompleta prin neprecizarea cuantumului despagubirilor ?