avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1249 soluții astăzi
Forum Activitate tarca

Activitate tarca

Răspuns la discuția Citare ca martor
Inculpatul isi recunoaste vina? Pai la reconstituiri invinuitul arata pur si simplu cu degetul de unde a venit, unde erau parcate masinile din care a furat etc.... Declaratia semnata de mine descrie exact ce arata el... Asta nu e recunoasterea vinei?

In fine, daca fac si declaratia aia catre instanta, cum aflu daca mai trebuie sa ma duc sau nu?
Răspuns la discuția Citare ca martor
GabrielaA a scris:

Ar trebui pe citatie sa fie si ora.
De regula, va prezentati dimineata si stati acolo pana se striga dosarul.
Acum, a fost alegerea dvs. sa mergeti la reconstituire. Ar trebui sa va prezentati.
In legatura cu cheltuielile: "Art. 190. - Martorul, expertul si interpretul chemati de organul de urmarire penala ori de instanta de judecata au dreptul la restituirea cheltuielilor de transport, intretinere, locuinta si altor cheltuieli necesare, prilejuite de chemarea lor.
...
Sumele acordate potrivit alin. 1, 3 si 4 se platesc pe baza dispozitiilor luate de organul care a dispus chemarea si in fata caruia s-a prezentat martorul, expertul sau interpretul, din fondul cheltuielilor judiciare special alocat. Aceste sume se platesc martorului imediat dupa infatisare, iar expertului si interpretului, dupa ce si-au indeplinit insarcinarile."



Aha, si daca merg cu masina personala? Adica, trebuie sa le arat ceva chitante, bonuri de benzina pentru deplasarea mea? Ideea e ca eu am buletinul pe aceeasi localitate ca si tribunalul, dar fiind student, am flotant de 9 luni de zile pe noua locatie.
Răspuns la discuția Citare ca martor
ZFCALIN a scris:

trebuie sa va duceti. nu se intampla nimic, decat ca declarati exact la ce ati luat parte. daca nu mergeti si nu se renunta la audierea d-voastra aveti sanse mari sa luati o amenda destul de consistenta.

av Zaharia F.


Pai dupa reconstituiri am semnat declaratia aia de dupa, in care erau descrise reconstituirile cu lux de amanunte. Problema e ca citatie e intr-o zi de marti, si nici macar nu au specificat ora. Eu sunt student, am laboratoare, nu pot lipsi, si mai mult, am de mers 130 km pana la tribunalul respectiv. Nu vad de ce as da din banii mei, asa degeaba, din moment ce ei au deja declaratia respectiva.... Imi da mie ministeru public 150 ron pt drum? Nu cred
Buna,

Am primit, in posta (nimeni nu a semnat de primire) o citatie de martor intr-un proces de fond. Se refera la ceva furturi facute cu cel putin 6 luni in urma. Sunt citat ca martor dupa ce aflandu-ma in momentul nepotrivit la politie, am acceptat sa merg cu duba la reconstituiri la ceva furturi din masini (casetofoane, chestii de genul).

La reconstituirile astea am fost prin august anul trecut parca, atunci mi-au luat datele din buletin, la vreo 2 sapt dupa au redactat ei de mana o declaratie, pe care am citit-o asa fugitiv sa vad ca-s scrise doar alea ce am vazut la reconstituiri inainte de a o semna, si gata.

Pe atunci pustiul avea vreo 17 ani, acum banuiesc ca a trecut peste 18...

Acum sunt citat ca martor. Trebuie sa ma duc? si daca nu ma duc, ce se poate intampla.