avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Activitate cameliadinut

Activitate cameliadinut

Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
mariana_en a scris:

Baietii ne spun sec ca e relevant momentul epuizarii, fara a se deranja sa argumenteze de ce, iar chestia asta, sa-mi fie cu iertare, ma calca zdravan pe coada. E ca si cum tu iti sustii o opinie cu argumente, iar interlocutorul ti-ar spune, sec, ca esti prost. E si asta o posibilitate, dar eu vreau sa stiu de ce..;)
bottom line, tipii sunt platiti (de noi, ca veni vorba) sa faca o treaba, si nu si-o fac cum trebuie


mda, cam lacunara motivarea respingerii contestatiilor. mergea si un simplu "c-asa vrea muschii nostri", era cam acelasi lucru. nu speram sa-mi dea 0,30 puncte dupa contestatii, am vrut doar sa fiu lamurita cu argumente de ce ar avea ei dreptate si noi, contestatorii, nu. dar nici asta n-am reusit...
acestea fiind spuse, inca o data felicitari celor care au reusit, mult succes pe 9, iar celor care "mai stau o data" ne revedem in nov-dec :)
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
ela_e a scris:

adita26 a scris:

L-ai uitat pe Tudorel Toader....


si pe sergiu bogdan, streteanu.

toata lista aia de 'penale' inclusiv udroiu am invatat in nov 2011 si am gresit monstruos. acu' m-am limitat la nea udroiu, ba' chiar 'mi-am facut logica' pe logica lui, motiv pentru care am ratat la civil/procedura civila vreo 4-5 intrebari ...insa am recuperat cu grilele lui. nici eu nu zic ca este normal. in anii trecuti, cand el nu facea subiectele, colegii mei intrati - s-au limitat la CPP adnotat si maxim neagu. acu' nu faci nici 30% cred, daca inveti 'doar' atat.


in nov 2011 am invatat de pe toti autorii pe care i-am citat, inclusiv tudorel toader. de udroiu am aflat prea tarziu, cand trecusem deja la studiul civil si proc.civ. la aceste din urma materii am avut un rezultat excelent, in schimb m-a infundat penalul unde am avut de suferit pt ca nu l-am citit pe nea udroiu. de data asta, l-am citit numai pe el si am avut un rezultat mult mai bun, insa in detrimentul civil/proc.civ., ca m-am concentrat ca nebuna pe studiul penalului si a proc.pen. asta nu inseamna ca e normal sa fim cu totii la cheremul lui udroiu...
in fine, imi dau seama ca nu am sanse cu contestatia, insa ma gandeam ca era bine daca eram mai multi contestatori. anul trecut au fost f multe contestatii la penal, speram sa fie si anul asta ca sa le dam de gandit si sa ne mai slabeasca cu musiu udroiu.
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
ela_e a scris:


"eu zic ca avem si avantajul celor de la inm - daca au contestat si ei intrebarea poate se strang ceva contestatii, care ii responsabilizeaza, doar ca ar trebui anulate grilele si la noi si la ei, subiectele fiind identice, ar fi aiurea sa se admita doar intr-o parte".



intrebat exact cu privire la acest aspect pe blogul sau, dl. danilet a scris ca sunt, totusi, doua concursuri distincte. trageti voi concluzia...
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
cred si eu ca erau "slab pregatiti", nu stiu de ce nu trec clar la bibliografie penal si proc.pen. negru pe alb "cartile lui udroiu - atentie! numai ultima editie!". cel putin Boroi are bunul simt de a nu formula subiecte dupa cum il taie capul prin cartile lui, la civil si proc.civ. poti lua o nota buna daca citesti codurile si lucrarile "clasicilor" Beleiu, Statescu, Deak, Ciobanu. pe cand pe partea de penal nu iti sunt suficienti Bulai, Mitrache si Crisu, ba chiar te incurca, trebuie sa inveti doar mihail-copilul-minune.
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Madi79 a scris:

In ceea ce priveste problema locatiunii sunt de acord cu tine, asa am gandit-o si eu, sa vedem ce decid in privinta contestatiilor!


totusi, cred ca era mai bine daca toata lumea se mobiliza sa conteste, una e cand primesti 2-3 contestatii la o intrebare si alta cand primesti 50... cred ca i-am fi responsabilizat mai usor pe cei din comisia de solutionare...
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
eu una am facut contestatie, am doar 6,70. desigur, fara mari sperante de admitere a acesteia, insa cel putin sunt impacata la gandul ca am facut tot ce-mi mai statea in putinta. unele intrebari ale lui udroiu (mai bine zis, raspunsuri) sunt de-a dreptul scandaloase. multe sunt interpretabile si sunt convinsa ca, daca ar fi raspuns colegi de-ai sai judecatori la sectia penala, nu putini ar fi fost aceia care nu ar fi fost de acord cu el. nu mi se pare normal ca un membru al comisiei de elaborare a subiectelor sa aiba atata libertate in formularea intrebarilor in functie de cartile sale. ma gandesc serios sa formulez un memoriu catre inm si csm sa nu mai permita acest lucru. subiectele ar trebui stabilite strict in functie de coduri, ril-uri si jurisprudenta iccj, nu de opiniile lui udroiu, care variaza de la o editie la alta...

in ce priveste locatiunea, am facut contestatie din moment ce art. 1421 alin. 2 VCC califica implicit reparatiile locative tot ca reparatii necesare, asa ca locatarul nu ar putea cere rezilierea in cazul neefectuarii oricaror reparatii necesare.

cat despre viol forma tip infractiune complexa, si acolo am contestat, cata vreme violul presupune necesar macar una dintre urmatoarele infractiuni pe care le absoarbe: loviri si alte violente, vatamare corporala, lipsire de libertate pe perioada necesara savarsirii violului. insa aici cred ca skepsisul sta in paranteza (complexitate legala), aici ne-a pacalit nea udroiu pt ca infractiunile absorbite de care vorbeam mai degraba determina o complexitate naturala...

am contestat in total 5 intrebari. felicitari celor care au trecut de aceasta proba si succes in continuare.
cel putin, ai sperante legitime ;)
s-ar putea sa ai mari sanse :)
dragii mei colegi, intai de toate meritam cu totii punctaj maxim pt perseverenta si dedicare. examenul a fost dificil, dar nici nu ne asteptam sa fie altfel. anumite grile sunt discutabile, cateva au fost chiar "imposibile", marea majoritate insa cerea doar multa multa atentie si concentrare. pentru ca de invatat am invatat, atat eu, cat si voi, toti cei pe care i-am urmarit cu placere pe acest forum, precum si multi altii pe care nici eu, nici voi n-am avut placerea sa-i cunoastem.
acum, observ ca anumite persoane care in trecut au fost mai norocoase (da, ati citit bine, norocoase) simt nevoia ca, sub umbrela unor false felicitari, sa ne "impunga" pe ici, pe colo, fara cea mai mica urma de obiectivitate. acestora le spun "nu va mai impaunati, ca daca sunteti dintre cei care au dat examen la inm, ati avut sansa unor 200 locuri, iar daca sunteti dintre cei care au sustinut concurs pt cei cu vechime, ati avut sansa unor locuri mai numeroase decat cele pt care ne-am prezentat noi azi sau cel putin a unei concurente mult mai reduse decat ce am infruntat noi astazi. de aceea subiectele au fost dificile si nu contestam ca asa ar fi trebuit sa fie, trebuie ca doar 20 sa se delimiteze net, insa nu comparati vremurile cand voi ati dat concurs pe 70 de posturi cu 10 candidati pe post cu ceea ce s-a intamplat astazi si mai ales nu va simtiti indreptatiti sa ne dati lectii!"
va pup pe toti, thomas, mariana, cami, carmen, julia, lili, davegahan, artax, scuze daca nu va scriu chiar pe toti, dar va imbratisez cu prietenie pe toti.

am deja actiunea pregatita. va multumesc tuturor pt raspunsuri, insa trebuie sa revin cu motivul pt care am postat, fiindca nu am inca un raspuns de la voi: temeiul actiunii, adica motivarea in drept, care ar fi? sa merg pe 1075-1077 c.civ.?